Poseł Brynkus > Wydarzenia > , , , > A po Torturach – torturowani i torturujący zagrali wspólnie

A po Torturach – torturowani i torturujący zagrali wspólnie

Przez osiem ostatnich dni wakacji, od 24 do 31 sierpnia 2018 roku trwały w Wadowicach I Letnie Tortury Muzyczne zorganizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Jak się okazało, wielu chętnych chciało połączyć wakacyjny czas z doskonaleniem muzycznych talentów, bowiem w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych wirtuozów wzięło udział ponad stu adeptów gry na różnych instrumentach muzycznych.

Warsztaty prowadzili wybitni profesorowie z kraju i zagranicy. Klasy fletu: dr Ewelina Zawiślak (Akademia Muzyczna – Łódź), Beata Kierzkowska (Zespół PSM Warszawa) oraz Zofia Neugebauer (Karajan Akademie der Berliner Philharmoniker), klasy oboju: Tomasz Miczka (Akademia Muzyczna w Katowicach) i Arkadiusz Krupa (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), klasy fagotu Artur Kasperek (UMFC w Warszawie) i Krzysztof Fiedukiewicz (AM w Katowicach), klasy Saksofonu Paweł Gusnar (UMFC Warszawa) i Alicja Wołyńczyk (ZPSM Warszawa), klasy trąbki Jakub Waszczeniuk (UMFC Warszawa) oraz Augie Hass (Orkiestra Brodway – New York) zaś klasę puzonu Maciej Pietraszko (New York City Orchestra, Miami City Ballet).

Tortury zakończyły dwa koncerty w sali koncertowej PSM. W czwartek 30 sierpnia o godzinie 18:00 zaprezentowali się „torturowani” uczniowie i studenci, natomiast w piątek 31 sierpnia o godzinie 19:00 słuchaczy cieszyła muzyka w wykonaniu wykładowców oraz orkiestry „torturowanych” pod dyrekcją Tomasza Stolarczyka.

Poseł dr hab. Józef Brynkus wystosował na ręce dyrektora PSM w Wadowicach Jana Kamińskiego list gratulacyjny do uczestników Tortur, przypominając także ogromny wkład dyrektora Kamińskiego w rozwój kultury muzycznej w Wadowicach i regionie.

 

Wadowice, dnia 31 sierpnia 2018 roku

 

                                                                       Szanowny Pan

                                                                       Jan Kamiński

                                                                       Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej

I i II stopnia w Wadowicach

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Serdecznie gratuluję Panu Dyrektorowi wspaniałej inicjatywy artystycznej oraz edukacyjnej, jaką są „Letnie Tortury Muzyczne”. Wprawdzie słowo „tortury” kojarzy się niekoniecznie pozytywnie, ale w wydaniu zaproponowanym przez Państwa są to „tortury” niewątpliwie twórcze i pożyteczne. Pomysł wakacyjnej przygody dla młodych adeptów sztuki muzycznej, połączonej z pobieraniem pokazowych lekcji od najlepszych mistrzów rangi światowej, a zakończonej popisem edukowanych i edukatorów to wspaniałe dopełnienie oferowanego przez wadowicką Państwową Szkołę Muzyczną im. Jana Pawła II procesu całorocznej edukacji. To także kolejna świetna forma promocji edukacji muzycznej oraz wrażliwości artystycznej, skierowana do mieszkańców Wadowic i regionu. Cieszę się, że tak liczne grono ponad stu młodych muzyków nie tylko z Wadowic i okolicy, ale z odległych nierzadko zakątków naszego kraju, ma w ten sposób okazję zarówno do poznania naszego miasta, jak też doskonalenia swoich umiejętności i zdolności pod okiem uznanych w świecie fachowców i autorytetów.

Dziękując Panu Dyrektorowi za ten pomysł pragnę przypomnieć, że to nie pierwsza Pańska inicjatywa przybliżająca społeczeństwu Państwową Szkołę Muzyczną, jej uczniów, profesorów i dorobek, a zarazem poszerzająca krąg zainteresowanych muzyką i wydarzeniami artystycznymi mieszkańców. To Panu Wadowice zawdzięczają podniesie poziomu kształcenia PSM o II stopień, a także otrzymanie przez PSM I stopnia patronatu Św. Jana Pawła II. Mam nadzieję, że „Letnie Tortury Muzyczne”, skoro to zgodnie z informacją organizatorów ich pierwsza edycja, nie tylko przejdą do historii, ale będą tworzyły tradycje i codzienność ruchu muzycznego oraz edukacji artystycznej w Wadowicach przez wiele kolejnych lat. I tego Panu Dyrektorowi oraz Wszystkim Państwu życzę. Niech „tortury” przynoszą radość „torturującym” i „torturowanym”, a wszystko wspaniale gra!

                                                           Łączę wyrazy szacunku

                                                           dr hab. Józef Brynkus

                                                           poseł na Sejm RP

 

 

Michał Siwiec-Cielebon, pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa