Poseł Brynkus > Media > , , > Wyczyn i blamaż tygodnia Radia Kraków z posłem dr hab. Józefem Brynkusem w cieniu strajku nauczycieli

Wyczyn i blamaż tygodnia Radia Kraków z posłem dr hab. Józefem Brynkusem w cieniu strajku nauczycieli

Temat strajku nauczycieli jego przyczyn i możliwych skutków, zdominował dyskusję w studiu Radia Kraków w audycji „Wyczyn i blamaż tygodnia” w sobotę 13 kwietnia br. W audycji obok posła dra hab. Józefa Brynkusa (Kukiz’15) udział wzięli Mariusz Kękuś (PiS), Wojciech Kozak (PSL) i Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków).

Choć zdania i opinie były podzielone wszyscy obecni w studio zgodzili się, że kształt i sytuacja polskiej oświaty wymaga zmian systemowych. Ponadto dyskutowano o sytuacji w stowarzyszeniu Wiosna, smogu, niechcianej budowy mieszkań w Chrzanowie, zniknięciu pieniędzy na nowe Seicento dla Sebastiana K. i zakazie wieszania „dykt wyborczych” w Krakowie.

Temat strajku nauczycieli zdominował dyskusję gości Radia Kraków. Choć z powodu trwającego strajku nauczycieli niektóre szkoły miały problem ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych, nie było w województwie żadnej szkoły, która by sobie z tym kłopotem nie poradziła – mówił poseł Józef Brynkus z Kukiz’15.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w osobie Sławomira Broniarza uznał strajk w czasie egzaminów za narzędzie, dzięki któremu wygra. Tymczasem Broniarz został wręcz po uczniowsku ograny przez minister Zalewską, która wydała zarządzenie, dzięki któremu w komisjach nadzorujących mogą być wszystkie osoby, które posiadają uprawnienia pedagogiczne, nawet emeryci.

Goście dyskutowali też o sposobach na poprawę jakości powietrza w kontekście deklaracji, jaką podpisały w sprawie walki ze smogiem władze jedenastu sądeckich gmin. Wśród pomysłów na poprawę sytuacji powracała obniżka akcyzy i VAT-u na gaz, co mogłoby przekonać mieszkańców do rezygnacji z opalania węglem. Innego zdania był krakowski radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków).

Jest inne rozwiązanie, które nazywa się LPO czyli Lokalny Program Osłonowy. Polega na tym, że my w Krakowie pokrywamy koszty ogrzewania dla najuboższych, jeżeli przejdą z węgla na gaz. Takie rozwiązanie, gdyby zostało wprowadzone w całej Małopolsce, byłoby po prostu rewolucją.

Gminy powinny korzystać z pomocy fachowców przy tworzeniu planów miejscowych – przekonywał natomiast Wojciech Kozak, małopolski radny PSL. Odniósł się w ten sposób do zastrzeżeń, jakie zgłaszają mieszkańcy Chrzanowa wobec pomysłów budowy nowych bloków w pobliżu już istniejących budynków.

Uważam, że błąd samorządów polega na tym, że radni się zbierają i sami tworzą tę perspektywę rozwoju. To powinien być zespół fachowców, który uwzględniłby całą infrastrukturę. Tego brakuje w Chrzanowie i w kilku innych gminach – sięgnąć po zewnętrzną usługę tworzenia planów, skonsultować ją i wprowadzić w życie.

W audycji powróciła też sprawa kłopotów Stowarzyszenia Wiosna. W mijającym tygodniu sąd wpisał do KRS jako prezesa stowarzyszenia ks. Grzegorza Babiarza. Ten jednak wcześniej wkroczył do siedziby Wiosny w asyście ochroniarzy i adwokata, gdzie przebywał przez wiele godzin, wywołując niepokój pracowników. – Nie wiem, czy po tym wszystkim uda się odbudować zaufanie społeczne do tej inicjatywy – mówił Mariusz Kękuś, krakowski radny Prawa i Sprawiedliwości

Jestem zniesmaczony, bo to co się dzieje ma szerszą skalę i wpływa negatywnie na inne działania charytatywne. Ludzie z tego powodu będą mniej skłonni, by uczestniczyć w podobnych akcjach. Wspaniały projekt, który pomógł wielu rodzinom, został storpedowany i zniszczony.

Mariusz Bartkowicz, Kamil Wszołek

 

Opracowała Sylwia Michalec, pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa z wykorzystaniem materiałów autorów audycji w Radiu Kraków Mariusza Bartkowicza i Kamila Wszołka

Fot. M. Bartkowicz