Poseł Brynkus > Media > Poseł dr hab. Józef Brynkus: „BDI jest życiem dla Wadowic”. Gorąca dyskusja o problemach Wadowic podczas debaty „Otwarte Radio Kraków”

Poseł dr hab. Józef Brynkus: „BDI jest życiem dla Wadowic”. Gorąca dyskusja o problemach Wadowic podczas debaty „Otwarte Radio Kraków”

„Wadowice bez korków, szyldów i smogu – kosztowny kaprys czy konieczność?”. Za nami  debata „Otwarte Radio Kraków” na żywo z Wadowic. O najważniejszych problemach, przyszłości miasta oraz wyzwaniach, które stoją przed władzami Wadowic podczas kolejnej Otwartej Debaty Radia Kraków dyskutowali: Józef Brynkus – poseł Kukiz’15, Mateusz Klinowski – burmistrz Wadowic, Paweł Janas – radny gminy Wadowice, Ryszard  Listwan z Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Środowiska, Krzysztof Faber – architekt,  Stanisław Albricht z Pracowni Planowania i Projektowania Systemów Transportu Altrans oraz mieszkańcy miasta. 

Wadowicki rynek nie dla samochodów, lecz dla pieszych – tak przekonują władze Wadowic. Przez centrum miasta przejeżdża ok. 600 pojazdów na godzinę, tymczasem dotarcie do rynku na piechotę zajmuje mieszkańcom od 5 do 20 minut. Dlatego władze Wadowic chcą skierować ruch na obwodnicę, a w centrum utworzyć strefę dla pieszych. Jak przekonują eksperci z Politechniki Krakowskiej takie rozwiązanie będzie korzystne dla gospodarki całego miasta, bo – jak dodaje burmistrz Wadowic- to nie samochody robią zakupy, lecz ludzie. Porządkowanie przestrzeni publicznej to jednak nie tylko wyprowadzanie z miasta ruchu samochodowego – władze Wadowic, po zakończonych konsultacjach, przygotowują także projekt uchwały krajobrazowej. Będzie to narzędzie służące do poprawy estetyki wadowickich reklam i szyldów.

Miasto Papieskie, gdy zamkniemy ruch w rynku umrze. – Nie można mierzyć Wadowic miarą wielkich miast, ktoś kto tka robi jest oderwany od rzeczywistości. Proszę zobaczyć jak jest na Pomorzu. Rozwiązanie, które jest proponowane zablokuje ruch dla miejscowych ludzi. Jak wyobrazić sobie proces inwestycyjny, gdzie BDI zostanie doprowadzona do Andrychowa i Kalwarii, a Wadowice będą ziemią nieznaną. Burmistrz nie ma pojęcia jak funkcjonuje miasto. W tym roku unieważnił pan 30 przetargów na różne inwestycje w mieście. Z jakiego powodu? BDI jest życiem dla Wadowic. Trzeba też powiedzieć o przedłużeniu obwodnicy Wadowic, którą skutecznie blokuje burmistrz. Byłem w GDDKiA i interesowałem się tym tematem. Na razie nic się nie dzieje,. a burmistrz ma koncepcję prowadzenia obwodnicy przez osiedle mieszkaniowe. – mówił podczas debaty poseł dr hab. Józef Brynkus.

Walka ze smogiem jest koniecznościa. – Myślę, że jednak większość z nas zdaje sobie sprawę ze skutków niskiej emisji. Trzeba zaproponować konkretne rozwiązania. Zamiast na projekt park&ride, pieniądze przekazałbym na zakup pieców i dofinansowanie osób, które przejdą na mniej szkodliwy dla środowiska opał, np. gaz. To zastosowanie przyjęło się w niektórych gminach, także niedaleko Wadowic. Miasto powinno partycypować w większym zakresie, niż teraz. Miasto nie może wydawać pieniędzy na fanaberie. I tu chodzi o całą gminę, nie tylko same Wadowice – podekreślał poseł Kukiz’15 z Wadowic.

Czytaj więcej w relacji na stronie Radio Kraków TUTAJ.

Źródło: Radio Kraków/Fot. Krzysztof Cabak


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa