Sławni Polacy i Polki

Sławni Polacy i Polki

Politycy, mężowie stanu i bohaterowie narodowi

Jan Paweł II (1920-2005).

Najsłynniejszy papież na świecie, Jan Paweł II urodził się w Wadowicach, w Polsce. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Karol Józef Wojtyła. W 1978 r. został wybrany na głowę Kościoła katolickiego. Jan Paweł polityka 2019 cały film II został pierwszym papieżem spoza Włoch w 445-letniej historii tego urzędu. Okres jego pontyfikatu naznaczony był szeregiem reform wewnętrznych samego Kościoła, a także zmianą wizerunku Watykanu jako stolicy apostolskiej w oczach społeczności międzynarodowej. Jan Paweł II odbywał liczne pielgrzymki po całym świecie, w których zawsze uczestniczyły tysiące wiernych. Wiele uwagi poświęcał też dialogowi z ludźmi innych wyznań.

Lech Wałęsa

Gdański elektryk, mężczyzna z charakterystycznym wąsem, był założycielem polskiej Solidarności i pierwszym niekomunistycznym prezydentem powojennej Polski. Jego rola w demontażu powojennego porządku w Europie i zakończeniu zimnej wojny stawia go w rzędzie takich osobistości jak Jan Paweł II czy Michaił Gorbaczow.

Zbigniew Brzeziński

Zbigniew Brzeziński, urodzony w Warszawie w 1928 roku, był doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa w latach 1977-1981. W 1981 r. prezydent odznaczył go Medalem Wolności za wkład w normalizację stosunków USA-Chiny, amerykańską politykę bezpieczeństwa, a także działalność w obronie praw człowieka.

Józef Piłsudski

Jest to niewątpliwie najważniejsza postać w historii Polski pierwszej połowy XX wieku. Co najmniej dwukrotnie jego działalność miała bezpośredni wpływ na losy Europy: w listopadzie 1918 r. i latem 1920 r. (1918 - odzyskanie przez Polskę niepodległości, 1920 r. - opór wobec ekspansji bolszewizmu w Europie Zachodniej).

Tadeusz Mazowiecki

Publicysta, osoba publiczna i polityk, z wykształcenia prawnik. Pierwszy niekomunistyczny premier w Europie Wschodniej, specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych do Jugosławii. Jeden z założycieli "Solidarności" i zagorzały bojownik o prawa człowieka. Za działalność oportunistyczną został internowany przez władze komunistyczne. Był też bliskim przyjacielem Jana Pawła II.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817).

Naczelny wódz powstania narodowego w obronie Konstytucji 3 Maja i suwerenności państwa polskiego w 1794 r. (insurekcja kościuszkowska). Dzięki swoim talentom inżynierskim i wojskowym odznaczył się w bitwach pod Saratogą podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.

Kazimierz Pułaski (1747-1779).

Przywódca "Konferencji Barskiej" i obrońca Jasnej Góry. Dowodził kawalerią u boku George'a Washingtona podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zginął śmiercią męską w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah.

Richard Kuklinski (1930-2004).

Pułkownik Gwardii Narodowej, który odważył się na współpracę z wywiadem CIA dla NATO. Uważa się, że w czasie zimnej wojny przekazał CIA około 35 000 stron tajnych dokumentów, które zawierały plany ZSRR dotyczące użycia broni jądrowej, a także wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.