Poseł Brynkus > Wydarzenia > , , , , , , > Rotmistrz Witold Pilecki patronem Parku Miejskiego w Krośnie

Rotmistrz Witold Pilecki patronem Parku Miejskiego w Krośnie

Rośnie liczba miejscowości, w których upamiętniony jest jeden z największych bohaterów Rzeczypospolitej Polskiej i świata w XX wieku, Witold Pilecki. Przed dwoma dniami do grona miast na mapie których jest miejsce dedykowane Rotmistrzowi dołączyło podkarpackie Krosno.

Inicjatywa nadania imienia Witolda Pileckiego trzyhektarowemu Parkowi Miejskiemu na krośnieńskim Zawodziu wyszła od mieszkańców już przed dwoma laty, a obecny wniosek sygnował Zarząd Dzielnicy Zawodzie. Ale jak często bywa w takich wypadkach, natychmiast do kontrofensywy ruszyły „siły postępu” i zaproponowały, aby Parkowi nadać imię np. „polsko-niemieckiego pojednania”. Bo przecież polski bohater całego świata, jakim jest Pilecki, kojarzy się z wartościami, które nie wszystkim pasują. Z patriotyzmem, wiarą katolicką, Europą cywilizacji chrześcijańskiej. Inicjatorzy upamiętnienia Rotmistrza w Krośnie nie dawali jednak za wygraną i konsekwentnie prowadzili swe działania. Jak się okazało, z pozytywnym dla miasta skutkiem.

27 czerwca 2018 roku w sali parafialnej przy krośnieńskiej farze zaprezentowana została pierwsza w pełni zgodna z oryginalnym dokumentem edycja „Raportu” Witolda Pileckiego, spisanego we wrześniu i październiku 1945 r. we Włoszech. Na zaproszenie jednego z liderów krośnieńskich środowisk patriotycznych Krzysztofa Babinetza prezentację poprowadzili Małgorzata Kupiszewska, pełnomocnik Fundacji Gdzie, wydawcy „Raportu” oraz jeden z autorów naukowego opracowania edycji, Michał Siwiec-Cielebon, asystent posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa który także był współautorem opracowania „Raportu”.

W wypełnionej sali ponad setka gości z zapartym tchem wysłuchała opowieści o Witoldzie Pileckim oraz o historii jego uwięzienia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a także o stworzeniu przez niego w tym obozie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, które niosły nadzieję i pomogły przeżyć piekło tysiącom więźniów, a nawet przygotowały wielu z nich do udziału w antyniemieckim powstaniu. To ewenement na skalę światową, dzięki któremu Witold Pilecki został uznany przez jednego z najwybitniejszych badaczy antyhitlerowskiego oporu, brytyjskiego historyka Michaela R. D. Foota za jednego z sześciu najodważniejszych żołnierzy-konspiratorów II wojny światowej. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych Krosna i powiatu oraz kilku podkarpackich gmin, członkowie rodzin więźniów hitlerowskich i komunistycznych oraz młodzież. Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz „Raportu”, a chętni – prawie wszyscy obecni na sali – ustawili się w długiej kolejce po dedykacje od gości spotkania.

Rano 28 czerwca w krośnieńskim magistracie debatowano m.in. nad nadaniem imienia Rotmistrza Parkowi na Zawodziu. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Miasta Krosna Zbigniewa Kubita w sesji uczestniczyli M. Kupiszewska i M. Siwiec-Cielebon, którzy przekazali wydanie „Raportu” wszystkim radnym oraz prezydentowi Krosna Piotrowi Przytockiemu i jego zastępcom. Informacje o prezentacji „Raportu” przy farze w dniu poprzedzającym sesję Rady Miasta dotarły już do radnych, tym bardziej, że niektórzy z nich oraz urzędników miejskich byli na nim obecni. Przewodniczący Rady otwierając dyskusję mówił do radnych, że przecież o bohaterstwie i znaczeniu Witolda Pileckiego nikogo przekonywać nie trzeba. I oto stał się cud, bowiem nie było już mowy o wniosku o nadanie Parkowi innej nazwy, a zdecydowana większość radnych – 19 na 20 obecnych (Rada Miasta Krosna liczy 21 radnych) – poparła uchwałę nadającą imię Rotmistrza Witolda Pileckiego Parkowi Miejskiemu w dzielnicy Zawodzie, przy zbiegu ulic Białobrzeskiej i Stefana Okrzei. Decyzja Rady została przyjęta owacyjnie, po czym M. Kupiszewska podziękowała radnym Krosna za przyjęcie uchwały zaś M. Siwiec-Cielebon przedstawił im krótko historię „Raportu”, którego egzemplarze otrzymali i znaczenie tego dokumentu dla historii Polski i świata.

Fot. WK

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa