Poseł Brynkus > Poseł > Praca w sejmie > Zapytanie do MSZ w sprawie zakazu wjazdu na terytorium Ukrainy dla prof. Czesława Partacza

Zapytanie do MSZ w sprawie zakazu wjazdu na terytorium Ukrainy dla prof. Czesława Partacza

Zapytanie nr 4933 do MSZ.

Szanowny Panie Ministrze,
W dniu 23 września 2017 r. prof. dr hab. Czesław Partacz jadący do Lwowa nie został wpuszczony na terytorium Ukrainy przez ukraińskich pograniczników. Służba graniczna poinformowała profesora, że ma zakaz wjazdu na terytorium naszego sąsiada do 11 maja 2020 r. Decyzję na piśmie przekazał prof. Partaczowi chorąży Serhij Mikołajowycz Melnyk. Do paszportu została wbita pieczątka z adnotacją o zakazie wjazdu. Funkcjonariusz ukraiński nie był w stanie podać przyczyn odmowy wjazdu na terytorium Ukrainy.

Sprawa prof. Partacza, to kolejny przykład niewłaściwego traktowania polskiego obywatela przez państwo ukraińskie, „strategicznego partnera” Rzeczypospolitej  Polskiej. Bulwersuje środowisko naukowe i budzi zrozumiałe obawy naukowców polskich wyjeżdżających na badania do Lwowa i innych miejscowości Ukrainy. Należy dodać, że na terytorium Polski bez żadnego problemu wjeżdżają ukraińscy naukowcy (wielu z nich znajduje pracę na polskich uczelniach), którzy nie zawsze rzetelnie i obiektywnie w swoich publikacjach prezentują obraz stosunków polsko-ukraińskich. Nie ponoszą za to żadnych konsekwencji, nie są poddawani żadnym szykanom ze strony polskiej.

Profesor tytularny Czesław Partacz pracuje na  etacie profesora zwyczajnego na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. Od 1974 r. zajmuje się stosunkami polsko-ukraińskimi, historią Ukrainy, wieloaspektowo  polityką  ukraińską. Poruszając między innymi trudną problematykę zbrodni na Wołyniu, wykazuje się naukowym obiektywizmem. Należy do grona najwybitniejszych polskich autorytetów naukowych w zakresie problematyki ukraińskiej. Jest członkiem Międzynarodowej Asocjacji Ukrainistów Kijów-Harvard i  Komisji Wschodnioeuropejskiej  Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Badania naukowe traktuje jako służbę dla Państwa  i Narodu Polskiego.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na nasze pytanie: Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło lub planuje w najbliższym czasie podjąć interwencję w sprawie doprowadzenia do cofnięcia zakazu wjazdu dla prof. Czesława Partacza?

Z wyrazami szacunku
Sylwester Chruszcz

Nadawca:
Sylwester Chruszcz

Pozostali zgłaszający: Wojciech Bakun, Józef Brynkus, Barbara Chrobak, Norbert Kaczmarczyk, Andrzej Kobylarz, Jarosław Porwich, Stefan Romecki, Tomasz Rzymkowski, Paweł Skutecki, Paweł Szramka