Poseł Brynkus > Poseł > Praca w sejmie > , , , > Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiada na pytanie Posła Józefa Brynkusa dotyczące przyszłości Zbiornika Świnna Poręba

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiada na pytanie Posła Józefa Brynkusa dotyczące przyszłości Zbiornika Świnna Poręba

W czwartek 12 kwietnia 2018 roku odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ) poświęcone rozpatrzeniu informacji Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na temat funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Podczas posiedzenia poseł dr hab. Józef Brynkus (Kukiz’15) – jako jedyny z posłów Małopolski zapytał przedstawicieli ministerstwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o kilka kwestii związanych ze Zbiornikiem Wodnym w Świnnej Porębie.

– Co zrobiliście w sprawie doprowadzenia do rozruchu elektrowni wodnej na zaporze? – pytał poseł. – Co zrobiliście w sprawie przekazania samorządom terenu wokół zbiornika pod inwestycje? Bo brak przekazania powoduje brak tych inwestycji. Czy rozstrzygnęliście kwestie zagospodarowania terenów wokół zbiornika w sposób rekreacyjny, bo jest wiele podmiotów tym zainteresowanych, a na razie nic się tam nie dzieje. Przypominam o tych kwestiach bo Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie istnieje już kilka miesięcy, ale wcześniej zarządzało RZGW i przez cały ten czas marnuje się jedno z miejsc, które nie tylko mogłoby służyć Polakom, ale i przynosić zyski państwu polskiemu, a na razie mamy na tym tylko i wyłącznie straty – argumentował poseł J. Brynkus.

Odpowiadając na kwestie poruszone przez posła Józefa Brynkusa podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski podkreślił, że pytania posła Brynkusa były jednymi z ważniejszych w dyskusji i zapewnił, że rozruch elektrowni na zaporze w Świnnej Porębie będzie w tym roku. Szerzej do zagadnienia rozruchu elektrowni odniósł się prezes PGW Wody Polskie, Przemysław Daca, który tłumaczył dlaczego do rozruchu elektrowni jeszcze nie doszło – Rozruch nie nastąpi w tej chwili, ponieważ czekamy na certyfikat tzw. zielonej energii. Warto poczekać na kolejną aukcję certyfikatów bo dzięki temu będziemy mieli większe wpływy. Bez certyfikatu byłaby to tzw. czarna energia i opłaty i koszty byłyby znacznie wyższe. Elektrownia jest gotowa do rozruchu w każdym momencie.

Niestety na pozostałe pytania posła J. Brynkusa żaden z przedstawicieli strony rządowej nie udzielił kompetentnej wypowiedzi. Jest jednak pewne, że poseł Brynkus, w przeciwieństwie do innych posłów z okręgu  nr 12 i z całej Małopolski, będzie nadal dopominał się o rozwiązanie spraw istotnych dla zagospodarowania Jeziora Mucharskiego.

Link z posiedzenia Komisji OSZ:

Opracowała: Sylwia Michalec, pracownik Biura Poselskiego dr. hab. Józefa Brynkusa