Poseł Brynkus > Poseł > Praca w sejmie > , , , > Interpelacja w sprawie wprowadzenia tzw. yellow boxów w obrębie skrzyżowań

Interpelacja w sprawie wprowadzenia tzw. yellow boxów w obrębie skrzyżowań

Posłowie Kukiz’15: Maciej Masłowski, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Jarosław Sachajko, dr hab. Józef Brynkus wystąpili do Ministra Infrastrukrury z interpelacją w sprawie wprowadzenia tzw. yellow boxów w obrębie skrzyżowań.

Poniżej pełna treść interpelacji.

Szanowny Panie Ministrze,
na polskich skrzyżowaniach często dochodzi do sytuacji w których kierowcy chcąc przejechać skrzyżowanie na żółtym świetle nie zdążają i blokują drogę tym, którzy mają już zielone światło. W ten sposób w obrębie skrzyżowań tworzy się zator oraz dezorganizacja ruchu. Rozwiązanie powyższych sytuacji wprowadzono pilotażowo w ostatnim czasie w Szczecinie we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury w postaci tzw. yellow boxów. Są to żółte kratki namalowane na jezdni skrzyżowań. W przypadku gdy kierowca w taki sposób dobierze przejazd, że zatrzyma się na powyższym polu, popełnia wykroczenie za które można ukarać go mandatem. Kierowca w tej sytuacji jest zobowiązany wówczas poczekać na światła lub opuścić skrzyżowanie. Nie może stanąć w sposób uniemożliwiający przejazd innym pojazdom. Powyższe rozwiązanie sprawdza się już od 1964 roku w Londynie. Jest stosowanie również m.in. w Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz w Holandii. W Szczecinie tzw. yellow boxy funkcją obecnie w obrębie czterech skrzyżowań.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jak Ministerstwo Infrastruktury ocenia funkcjonowanie tzw. yellow boxów na skrzyżowaniach w Szczecinie?
  2. Czy w przypadku sprawdzenia się powyższego rozwiązania w Szczecinie, ministerstwo podejmie stosowane uregulowania w przepisach prawa, umożliwiające zastosowanie na stałe tzw. yellow boxów w innych miastach w naszym kraju?

Z wyrazami szacunku,
Maciej Masłowski,
Paweł Skutecki,
Paweł Szramka,
Jarosław Sachajko,
dr hab. Józef Brynkus