Poseł Brynkus > Poseł > Praca w sejmie > , , , > Dr hab. Józef Brynkus Poseł na Sejm RP uważa – MEN dąży do zniszczenia edukacji domowej w Polsce

Dr hab. Józef Brynkus Poseł na Sejm RP uważa – MEN dąży do zniszczenia edukacji domowej w Polsce

20 lutego br. odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży (KENiM) poświęcone sprawie edukacji domowej wobec zmian ustawowych wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Próby ustawowego ograniczenia edukacji domowej w Polsce są szkodliwe – mówi dr hab. J. Brynkus.

W posiedzeniu KENiM uczestniczył także Poseł Kukiz’15 dr Bartosz Józwiak, który w swoim wystąpieniu ustosunkował się do problemu edukacji domowej w Polsce. Przede wszystkim każdy rodzic powinien mieć prawo wyboru do jakiej szkoły będzie uczęszczało jego dziecko, czy też w jaki realizuje obowiązek szkolny, który narzucony jest ustawą – wówczas kiedy takiej wolności nie ma, można mówić o swego rodzaju przymusie.

– Twierdzicie państwo, że domykacie luki prawne, a nie leczycie  przyczyny, tylko walczycie z chorobą, która jest skutkiem – powiedział Józwiak. Niejednokrotnie opinie poradni pokazują, z jaką niechęcią dzieci objęte edukacją domową się spotykają. Mamy do wyboru – albo urawniłowka do dołu, albo system, który będzie wyłuskiwał zdolne perełki.  Tymczasem nie podejmujecie państwo dyskusji – zupełny brak woli dialogu. Prawdziwe intencje ustawodawców pokazuje obcięcie finansowania zerówek w zakresie nauczania domowego „bo dzieci wymykają się z systemu”.

Poseł dr hab. Józef Brynkus twierdzi, że stosunek do edukacji domowej to nie jest kwestia polityczna czy doraźnych relacji rząd – opozycja. Dziwi go fakt, że strona rządowa nie zauważa możliwości zyskania zwolenników dzięki tej sprawie. Edukacja domowa jest ewidentnie korzystna dla dzieci, które są nią objęte i daje w wielu wypadkach rzeczywistą szansę na zachowanie tożsamości rodziców i dzieci.

Na problem edukacji domowej trzeba patrzeć z perspektywy wieku nie własnego, ale tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym – podkreśla prof. J. Brynkus.

Transmisja z posiedzenia Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży:

Autor: Sylwia Michalec 
Pracownik Biura Poselskiego, asystent Posła dra hab. Józefa Brynkusa.