Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego dokonanego na obywatelach polskich II RP

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego dokonanego na obywatelach polskich II RP

Poseł dr hab. Józef Brynkus był gościem Radia Wnet. Rozmawiano o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach, sytuacji w Kukiz’15 w związku ze zbliżającymi się wyborami i ewentualnych koalicjach oraz rekrutacji do szkół średnich.

PiS podczas debaty w 2016 roku nad ustawą o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na obywatelach polskich wycofał się rakiem ze swoich pierwotnych propozycji. Proponował bardzo niejasną ustawę o rzezi wołyńskiej. Wówczas Klub Parlamentarny Kukiz’15 wziął sobie za punkt honoru, aby w specjalnej ustawie powiedzieć o ludobójstwie Ukraińców dokonanym na Polakach. Ale PiS wycofał się z tego i podjęto tylko specjalną uchwałę.

Rząd wykonuje w tył zwrot? – W obecnej narracji z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej mamy pewną zmianę stanowiska partii rządzącej obecnie w Polsce, co można było usłyszeć w dzisiejszych wystąpieniach – mówi poseł dr hab. Józef Brynkus. Ale jak zaznaczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski na zakończenie Mszy Św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego  zmiana narracji nie oznacza zmiany działania. Nadal nie widać woli ze strony polskich rządzących, by wymusić zgodę na Ukraińcach i dokonać najpierw ekshumacji bestialsko pomordowanych, a następnie godnie ich pochować. Tego domagają się rodziny ofiar tego ludobójstwa.

Pamięć historyczna jest najważniejsza. – Z polskiej strony nie ma nacisku, by Ukraińcy godnie upamiętnili pamięć ofiar ludobójstwa na Ukrainie. Polska dba o groby oraz cmentarze nawet swoich najeźdźców i okupantów – podkreśla poseł Kukiz’15.

Tylko prawda może być ciekawa. – Stefan Bandera to ludobójca i m.in. dlatego upominamy się, aby z polskich bibliotek szkolnych zniknęły książki gloryfikujące tego zbrodniarza Banderę. Osobiście o tym rozmawiałem z byłą minister Zalewską, ale to osoba mało kompetentna, aby zająć się tym tematem. Pani minister twierdziła, że nie będzie cenzurować bibliotek – wspomina parlamentarzysta z Wadowic.

Reforma Zalewskiej wychodzi nam bokiem. – Podczas rekrutacji zabrakło wielu miejsc dla uczniów z Małopolski. Pani minister Zalewska nie dopełniła swoich obowiązków. Jest coś takiego jak fundusz na dostosowanie szkół, ale wielu z tego nie skorzystało. To m.in. w tym zakresie ludzie Pani Minister nie rozeznali sprawy i przez to szkoły nie zostały odpowiednio przygotowane.

Kukiz będzie tygrysem wyborów do parlamentu. – Nie będzie w mojej ocenie koalicji Kukiz’15 z PSL-em podczas zbliżających się wyborów – ocenia poseł dr hab. Józef Brynkus w Radio Wnet.