Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Order Krzyża Niepodległości dla Mieczysława Zaręby

Order Krzyża Niepodległości dla Mieczysława Zaręby

Prezydent RP dr Andrzej Duda na wniosek posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa nadał pośmiertnie Order Krzyża Niepodległości poległemu w 1949 roku Mieczysławowi Zarębie z Baczyna – Żołnierzowi Wyklętemu z Grupy Operacyjnej „Zorza” kaprala Jana Sałapatka.

W piątek, 12 lipca 2019 roku najbliżsi Mieczysława Zaręby z Baczyna odbiorą w Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie Order Krzyża Niepodległości nadany pośmiertnie M. Zarębie, poległemu 6 grudnia 1949 roku w Zachełmnej. Nadanie tak wysokiego orderu to symboliczne zadośćuczynienie wobec ś. p. Mieczysława Zaręby, który w wieku zaledwie 20. lat oddał życie w walce o wolność i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to także docenienie i przypomnienie tych, którzy jako żołnierze oddziału dowodzonego przez Jana Sałapatka „Orła” przez wiele powojennych lat walczyli z narzuconym Polsce i Polakom totalitarnym systemem komunistycznym.

Order Krzyża Niepodległości nawiązuje do ustanowionego w 1930 r. Krzyża i Medalu Niepodległości i jest najwyższym po Orderze Virtuti Militari wyróżnieniem przeznaczonym dla uczestników zbrojnej walki o niepodległość Rzeczypospolitej. Kapitułę Orderu stanowią uhonorowani nim Żołnierze Niezłomni, walczący w oddziałach polskiego podziemia niepodległościowego w różnych regionach Polski. Na wniosek posła prof. Józefa Brynkusa na mocy uchwały Kapituły OKN Prezydent RP nadał ten order także Mieczysławowi Zarębie. Jest to pierwszy Żołnierz Niezłomny z naszego terenu uhonorowany tym orderem. Warto przypomnieć, że także dowódca oddziału Jan Sałapatek doczekał się należnego odznaczenia i już wkrótce jego najbliższym zostanie przekazany Order Odrodzenia Polski nadany temu dzielnemu dowódcy, o którego odznaczenie także m.in. wnioskował poseł J. Brynkus.