Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczny przyjęty w 2008 roku

Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczny przyjęty w 2008 roku

Na ostatnim unijnym szczycie Polska zablokowała wprowadzenie zapisu, który mówi, że kraje unijne powinny osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Wywołało to dyskusję związaną z kwestią ograniczania emisji dwutlenku węgla. Poseł dr hab. Józef Brynkus rozmawiał o tych sprawach w programie „Debata Jedynki” na falach Polskiego Radia.

Zmiany klimatu są faktem, ale trzeba obalić mit o globalnym ociepleniu wynikającym z działalności człowieka. – Na całą sprawę trzeba spojrzeć zarówno globalnie, jak i lokalnie. Wiadomo, że ograniczenie emisji dwutlenku węgla w jednym kraju nie spowoduje poprawy klimatu. Wystarczy, że np. na Filipinach wybuchnie wulkan, który wyrzuci do atmosfery o wiele więcej CO2 i innych zanieczyszczeń niż Polska wyprodukuje ich przez kilkadziesiąt lat. Tyle tylko, że musimy też zadbać o własne środowisko. Nie możemy patrzeć wyłącznie na sprawę wyłącznie szeroko, ponieważ to nas dotyka bezpośrednio – podkreślał poseł dr hab. Józef Brynkus.

Nie może być tak, że „biedni” finansują „bogatych”. – Kukiz’15 stoi na stanowisku, że Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczny przyjęty w 2008 roku, bo to rozwiązanie fatalne z punktu widzenia naszej gospodarki, Traktowane jest jako oręż w walce o charakterze ekonomiczno-politycznym z nowymi krajami w UE, w tym z Polską – stwierdził dobitnie parlamentarzysta z Wadowic.

Całej audycji można wysłuchać tutaj.