Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Obrona Minister Zalewskiej to obrona straconych pozycji

Obrona Minister Zalewskiej to obrona straconych pozycji

Poseł dr hab. Józef Brynkus przedstawił stanowisko klubu parlamentarnego Kukiz’15 w sprawie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. – Obrona pani Zalewskiej to obrona straconych pozycji i chyba zbędna, bo, jak się wydaje, w poniedziałek, bądź we wtorek, pani minister Zalewska przestanie być ministrem – powiedział Brynkus. Dodał, że „MEN to jeden z najsłabszych resortów” i odpowiada za to Zalewska.

Za sukces Zalewskiej uznał zmiany organizacyjne w oświacie, określając strukturę wprowadzoną w 1999 r. jako „fatalną”, oraz wprowadzenie szkół branżowych. – Reszta to pasmo nieustannych porażek – dodał, zaliczając do nich „oszustwo w zakresie podniesienia pensji nauczycielom”.

Poseł Kukiz’15 zarzucił Zalewskiej, że dopuściła się manipulacji opinii publicznej, mówiąc o 20-procentowych podwyżkach, podczas gdy „te 20 procent to grosze, zważywszy kwotę wyjściową”. Dodał, że przyczynił się do tego także rząd PO-PSL. – Druga sprawa to buta i przekonanie o nieomylności, a potem wycofywanie się z podkulonym ogonem z częściowo przynajmniej dobrych projektów – powiedział Brynkus. Według niego Zalewską obciąża też brak porozumienia z ministerstwem nauki w sprawie standardów kształcenia nauczycieli, co spowodowało stosowanie przestarzałych norm, „brak wizji polskiej szkoły”, brak rozporządzeń o uznawaniu kwalifikacji nauczycieli po zmianach w oświacie, niedostateczny nadzór nad treściami zawartymi w podręcznikach oraz „ograniczenia i utrudnienia” w systemie edukacji domowej.

Jednocześnie podkreślał, że choć wnioskodawcy kładą nacisk na względy polityczne, to „względy merytoryczne pozwalają stwierdzić, że klub Kukiz’15 w większości będzie głosował za odwołaniem minister Zalewskiej”.

Całe wystąpienie ws wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej:

Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił wniosek posłów klubu PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej. Za wyrażeniem wotum nieufności Annie Zalewskiej głosowało 180 posłów, 228 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa