Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Rząd PiS nie rozumie polskiej szkoły i chce doprowadzić do jej zapaści dydaktycznej?

Rząd PiS nie rozumie polskiej szkoły i chce doprowadzić do jej zapaści dydaktycznej?

W programie „Debata Jedynki” w Polskim Radio Program 1 poseł dr hab. Józef Brynkus rozmawiał o propozycjach rządu złożonych nauczycielom. Podczas spotkania z przedstawicielami nauczycielskich związków (1.04.2019 r.) wicepremier Beata Szydło w imieniu rządu przedstawiła pięć propozycji. Związkowcy są nimi nieusatysfakcjonowani. 

Beata Szydło zaproponowała podwyżkę od września tego roku (początkowo była ona planowana na 2020 r.), dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo i zmiany w systemie oceniania nauczycieli. Po spotkaniu wicepremier poinformowała, że cztery z pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony. Jednak przedstawiciele wszystkich nauczycielskich związków są nieusatysfakcjonowani rządowymi propozycjami.

Wykładowca akademicki dr hab. Józef Brynkus parlamentarzysta Kukiz’15 (przygotowujący na studiach nauczycieli do zawodu) określa rządowe propozycje jako dziwne. Wskazuje, że nie można się wycofać z oceny pracy nauczyciela, można się wycofać z oceny w formie, jaką zaproponowała minister Anna Zalewska. Tak samo skrócenie awansu zawodowego nauczycieli uważa za błąd, gdyż sami nauczyciele są zdania, że powinni się rozwijać etapami. – Przyniesienie takich propozycji przez panią premier Szydło świadczy o tym, że albo nie rozumie szkoły, albo chce doprowadzić do całkowitej zapaści z punktu widzenia dydaktycznego – mówi poseł Brynkus. Jak to ujął, jest mu przykro, że obie strony nie biorą pod uwagę interesu dzieci.

Całej audycji można wysłuchać na stronie PR1 tutaj.