Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Posłom Kukiz’15 nie wolno pytać Premiera jak udzielono kredytu partii „Nowoczesna”

Posłom Kukiz’15 nie wolno pytać Premiera jak udzielono kredytu partii „Nowoczesna”

Polska jest krajem prawa? System partyjny III RP dobrze się broni? PiS i PO oraz PSL tworzą wspólną koalicję w obronie Nowoczesnej? Skandaliczna decyzja Prezydium Sejmu w sprawie interpelacji nr 28261 skierowanej do Premiera Morawieckiego przez posłów: Agnieszkę Ścigaj, Barbarę Chrobak, Jarosława Sachajko i Józefa Brynkusa. Parlamentarzystom Kukiz’15 nie wolno pytać w sprawie szeregu wątpliwości związanych z udzieleniem kredytu przez Bank PKO BP dla ówczesnej partii Nowoczesna Ryszarda Petru.

Uzyskanie w Polsce kredytu na rozówj firmy nie jest prostą sprawą. – Rozmawiałam ostatnio przedsiębiorcą, który od lat prowadzi w Polsce firmę. Rozwijał ją od zera po powrocie z zagranicy. Radzi sobie i poszerza swoją działalność, tworząc przy tym miejsca pracy. Ostatnio chciał rozbudować firmę i szuka kredytu. Niestety nie może go nigdzie dostać, głównie z uwagi na brak historii kredytowej – informuje poseł Agnieszka Ścigaj.

W III RP są uprzywilejowani kredytobiorcy? – Zastanowiło mnie jednak, jak to sie stało w takim razie, że ktoś wymyślił sobie partie, zarejestrował ją i od razu dostal ok. 2,5 mln zł kredytu i to z banku… który jest spółką Skarbu Państwa. Mowa tu oczywiście o Nowoczesnej – podkreśla parlamentarzystka Kukiz’15.

Polityk mądry po szkodzie? – Po fakcie słyszymy o „aferach” związanych z kredytami typu SKOK. Politycy biorą się za dochodzenie do prawdy jak miliadry już znikną. Chcą komisji, włączają się media… Jest larum, które zazwyczaj nigdy nic nie wyjaśnia – przypomina poseł Ścigaj.

Prezydium Sejmu blokuję pytania posłów do Premiera Morawickiego? – Wraz z koleżanką poseł Barbarą Chrobak i kolegami posłami Jarosławem Sachajko i Józefem Brynkusem postanowiliśmy zapytać Pana Premiera, jakim cudem i w oparciu o jakie zabezpieczenia w państwowym banku partia Nowoczesna… bez żadnej historii (nie tylko kredytowej) dostała taki kredyt. Niestety na prezydium Sejmu wszystkie partie zgodnie przegłosowały, że na takie zapytanie nie wyrażają zgody! System pięknie się broni… Chronią siebie nawzajem. I to nieważne czy PiS czy PO lub Nowoczesna, bo swój swojemu krzywdy zrobić nie da… Trzeba zmienić system – stwierdza poseł Agnieszka Ścigaj.

Pełna treść interpelacji nr 28261 w sprawie szeregu wątpliwości związanych z udzieleniem kredytu przez Bank PKO BP dla ówczesnej partii Nowoczesna Ryszarda Petru, którą zablkowało Prezydium Sejmu:

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa