Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Wigilia żołnierzy AK Okręgu Małopolska i więźniów okresu stalinowskiego

Wigilia żołnierzy AK Okręgu Małopolska i więźniów okresu stalinowskiego

Poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus wystosował okolicznościowy list z okazji wigilii, jaką 11 stycznia 2019 r. zorganizował Zarząd Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z Zarządem Wojewódzkim Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Krakowie. Podczas spotkania wigilijnego list odczytał i przekazał asystent posła Michał Siwiec-Cielebon.

Kilkudziesięciu gości przybyłych z Krakowa i regionu wypełniło aulę a później jedną z sal lekcyjnych w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej w Krakowie, gdzie zorganizowano wigilię. Szkoła ta od wielu lat współpracuje z Zarządem Okręgu Małopolska ŚZŻAK. Uczennice Technikum Obsługi Ruchu Turystycznego działającego w ramach Zespołu przygotowały okolicznościowe przedstawienie dla kombatantów i gości spotkania, a później pomogły w sprawnym przeprowadzeniu wigilijnego poczęstunku.

Po kolędowo-wigilijnym przedstawieniu złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Andrzejowi Przewoźnikowi, długoletniemu sekretarzowi Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, poległemu w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. A. Przewoźnik był absolwentem mieszczącego się w budynku szkoły Technikum Geologicznego.

Pod nieobecność chorego prezesa ZOM ŚZŻAK Ryszarda Brodowskiego, spotkaniem sprawnie zarządzał prezes Zarządu Oddziału Krakowskiego ŚZŻAK Edward Jankowski. Obecny był także prezes ZO ZWPOS Tadeusz Hankus. Modlitwę poprowadził kapelan krakowskich środowisk niepodległościowych, kapucyn ojciec Jerzy Pająk a salut honorowy oddał podpułkownik Włodzimierz „Wowa” Brodecki. Wojewodę Małopolskiego reprezentowała dyrektor wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk przybyła wraz z Marcinem Tatarą, a prezydenta Krakowa pełnomocnik do spraw polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Fot. i film: Józef Wieczorek

Poniżej treść listu wystosowanego przez posła dra hab. Józefa Brynkusa do uczestników wigilii.

Wadowice, dnia 11 stycznia 2019 roku

 

                              Zarząd Okręgu Małopolska
                                                                        Światowego Związku  Żołnierzy Armii Krajowej
w Krakowie

Szanowni Państwo,
okres Bożego Narodzenia i wchodzenia w Nowy Rok to okazja do pięknej refleksji, przeżywanej w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Jak każe polska tradycja, celebrujemy ten grudniowo-styczniowy czas w gronie rodzin i przyjaciół. Także Państwo świętujecie dzisiaj wspomnienie Chrystusa Narodzonego i łamiąc się opłatkiem życzycie sobie Wszystkiego Najlepszego w nowym roku 2019. Ze względu na moje wcześniej przyjęte obowiązki parlamentarne nie mogę osobiście przekazać Państwu życzeń, dlatego czynię to za pośrednictwem listu.

Stanowicie Państwo szczególną grupę i jesteście przedstawicielami wyjątkowego pokolenia, bo Wasze doświadczenie jest znacznie poważniejsze od doświadczeń pokoleń późniejszych. Daliście swoją postawą świadectwo wierności Rzeczypospolitej w godzinie próby, w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Wasze Bożonarodzeniowe wspomnienia wiążą się z wigiliami, opłatkami i świętami w trudnych, a dla Was przecież jakże bohaterskich latach wojny czy powojennych represji. Ale i dzisiaj nadal dajecie świadectwo, mimo, że z roku na rok coraz więcej spośród Was powoływanych jest do Krainy Chwały, by pełnić służbę przed tronem Chrystusa Narodzonego. Mam świadomość, że my współcześni, korzystamy z tych Waszych doświadczeń i przekazywanego nam świadectwa niedoskonale. Że w wielu wypadkach nie doceniamy Was w należyty sposób, bo Wasza historia wydaje nam się już bardzo odległą i do naszej niepodobną. A przecież to dzięki Wam, dzięki Waszej walce przed laty i właśnie Waszemu świadectwu przez kolejne lata, możemy dzisiaj obchodzić Boże Narodzenie w Wolnej Ojczyźnie, łamać się opłatkiem bez obaw, że za chwilę możemy paść ofiarami totalitarnej zbrodni, że ktoś z nas zginie w walce z przemocą. I także za to, że dzisiaj obchodzimy te święta w wolnym polskim państwie i w bezpiecznym kraju serdecznie Państwu Dziękuję.

Życzę wszystkim Państwu zdrowia, jak najwięcej sił i energii oraz wszelkiej pomyślności w nowym 2019 roku. Niech Boża Dziecina błogosławi.

Łączę wyrazy szacunku
dr hab. Józef Brynkus
poseł na Sejm RP

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa