Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > „W mieście Nowym Sączu na Długosza przy Plantach…” – na tę książkę czekano 200 lat

„W mieście Nowym Sączu na Długosza przy Plantach…” – na tę książkę czekano 200 lat

30 listopada 2018 roku, o godzinie 18:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu odbędzie się promocja książki pod tytułem „W mieście Nowy Sącz, na Długosza przy Plantach. I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu”, napisana pod redakcją Jakuba Bulzaka. Historyczne opracowanie zostało wydane z okazji tegorocznych obchodów 200-lecia I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

„Długosz” 200 lat czekał na taką książkę. „W mieście Nowym Sączu, na Długosza, przy Plantach… I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu 1818 – 2018”, to kompendium wiedzy na temat niezwykłej sądeckiej szkoły liczy 582 strony, ma 1236 przypisów i 365 fotografii, zawiera artykuły sześciu autorów: Jakuba Bulzaka, Józefa Brynkusa, Łukasza Połomskiego, Anety Grabowskiej, Jerzego Gizy i Tomasza Podgórskiego. Można tam znaleźć pełno niepublikowanych dotąd informacji i waży 1,2 kilograma. Można ją nabyć w szkolnej  bibliotece.

Nie zmarnowaliśmy tego czasu. – Praca nad książką trwała cztery lata – mówi historyk, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu Jakub Bulzak. – Pisanie artykułów poprzedziły trzyletnie kwerendy w różnych archiwach – wszędzie tam, gdzie mogliśmy znaleźć coś z dziejów I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Było to oczywiście archiwum szkolne, sądeckie archiwum państwowe, archiwum kościele, głównie jezuickie, bo właśnie ojcowie opiekowali się szkołą przez kilka lat u początków istnienia szkoły. Jednak najciekawszym archiwum, które udało się nam spenetrować, było archiwum państwowe we Lwowie, ponieważ tam przechowywana jest cała spuścizna galicyjskich instytucji, które szkolnictwem się zajmowały – przypomina Jakub Bulzak.

Szkoła z wielkimi tradycjami. – „Długosz” ma się kim chwalić. Wśród swoich absolwentów ma nawet świętego. To Maksym Gorlicki. Generał Wieniawa Długoszowski omal nie został prezydentem Polski, a Eugeniusz Romer, wybitny kartograf miał realny wpływ na wygląd granic Polski po I wojnie światowej. Żartuję, że wśród naszych absolwentów brakuje już tylko papieża – przypomina Jukub Bulzak, historyk, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, redaktor książki „W mieście Nowym Sącz, na Długosza przy Plantach…”I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu 1818-2018″. Cały wywiad do przeczytania tutaj.

Promocja książki odbędzie się 30 listopada o godzinie 18:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ulicy Jagiellońskiej 61 w Nowym Sączu. Poprowadzi ją Agnieszka Filipek – magister historii, pracownica Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu, członkini Zarządu Fundacji EUROS – Wiatr ze wschodu w Tarnowie, stypendystka projektu European Holocaust Research Infrastructure.

Fot. portal nowysacz.pl

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa