Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Rewitalizacja Parku Miejskiego badana przez prokuraturę

Rewitalizacja Parku Miejskiego badana przez prokuraturę

Projekt rzeczywistej rewitalizacji Parku Miejskiego w Wadowicach byłby projektem dobrym, gdyby nie niszczył tego pięknego zakątka miasta i jego przyrodniczej oraz kulturowej substancji. Ponad stuletniemu Parkowi, przez lata szczycącemu się wspaniałymi okazami botanicznymi, będącemu ostoją fauny oraz oazą wypoczynku dla mieszkańców, wskutek dyletanctwa pomysłodawców zakresu i skali rzekomej „rewitalizacji” grozi wymarcie wielu okazów fauny i flory.

Do realizacji projektu zaangażowano oprócz środków Gminy Wadowice także środki zewnętrzne, za których niewłaściwe wykorzystanie konsekwencje w przyszłości poniesie Gmina, a co za tym idzie, poniesiemy my wszyscy – podatnicy. Jedyną szansą jest fakt, że procedura „zaprojektuj i wybuduj” nie blokuje możliwości zmiany dokumentacji i zakresu prac w obrębie uzyskanego pozwolenia, jest zatem nadzieja na uratowanie przyznanych na ten projekt środków unijnych.

Przedwyborcze kombinacje inwestycyjne z przemieszczaniem po Parku obiektów nie związanych trwale z gruntem, a w dodatku nie należących do infrastruktury konkretnego miejsca, którego dotyczy zakres projektowanych prac, czego przykładem są „wędrówki” garażu-blaszaka należącego nie do kortów, ale do Wadowickiego Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Victoria”, oraz planowanie na tej fałszywej podstawie „rozbudowy i modernizacji” czegokolwiek, to polityczna hucpa, ale przede wszystkim kryminalne nadużycie, które musi być ścigane. A to tylko jeden z przykładów lekceważenia przestrzegania prawa w toku procesu inwestycyjnego przy realizacji projektu rzekomej „rewitalizacji” Parku.

Poważne zastrzeżenia budzi także zarówno tryb wyłonienia firmy wykonującej prace, rzetelność przestrzegania procedur przetargowych, jak też wycena przetargu oraz wybór zwycięskiej firmy. Cała sporawa budzi tak wiele wątpliwości i kontrowersji, że należałoby zbadać wszystkie jej elementy i aspekty.

Podczas konferencji w piątek 5 października 2018 roku o godz. 11.00 przed wadowickim Parkiem Miejskim poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z niezgodnego z prawem wykorzystania środków unijnych zaś poseł na Sejm RP prof. Józef Brynkus przedstawił informacje o badanych przez instancje prokuratury przekroczeniach prawa przy realizacji wspomnianego projektu „rewitalizacji” Parku Miejskiego w Wadowicach (czytaj więcej). Poseł Marek Jurek przyznał, że gorąco popiera kandydaturę prof. Józefa Brynkusa na Burmistrza Wadowic, który daje nadzieję na przestrzeganie prawa przy zarządzaniu gminą.

Fot. Marcin Guzik/WadowiceOnline.pl

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa