Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Małopolska Drużyna Kukiza wystartowała w Wadowicach. Brynkus na burmistrza!

Małopolska Drużyna Kukiza wystartowała w Wadowicach. Brynkus na burmistrza!

W piątek 7 września 2018 roku w Wadowicach odbyła się małopolska inauguracja kampanii samorządowej Ruchu Kukiz’15. Na placu Jana Pawła II zaprezentowani zostali kandydaci do władz samorządowych Lanckorony, Andrychowa, Chrzanowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic oraz rad powiatów i Sejmiku Województwa Małopolskiego.

O godz. 15.30 mszę św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny odprawił dla uczestników konwencji ks. Piotr Sałaciak. Modlono się o dar pokory i przestrzegania prawa oraz zasad etycznych dla polityków i włodarzy oraz błogosławieństwo na pracę i znojny trud. Z takim przesłaniem, po ucałowaniu relikwii św. Jana Pawła II uczestnicy konwencji wyszli na plac Jana Pawła II gdzie przewodniczący Klubu Parlamentarnego Kukiz’15, Paweł Kukiz, wicemarszałek Sejmu RP z Klubu Kukiz’15 dr Stanisław Tyszka oraz poseł Kukiz’15 z okręgu 12 dr hab. Józef Brynkus złożyli kwiaty u stóp Pomnika Świętego Jana Pawła II. Obecni byli także posłowie Klubu Parlamentarnego Kukiz’15: Barbara Chrobak, mecenas Grzegorz Długi, Jerzy Jachnik, Agnieszka Ścigaj i Elżbieta Zielińska.

Po otwarciu zgromadzenia przez gospodarza inauguracji, posła prof. J. Brynkusa, oficjalnego otwarcia konwencji dokonał Paweł Kukiz, który ogłosił start Małopolskiej Drużyny Kukiza w wyborach samorządowych Anno Domini 2018 i poinformował zebranych, dlaczego na inaugurację kampanii Kukiza w Małopolsce wybrano Wadowice. Nawiązując do faktu, że obecny burmistrz Wadowic, miasta szczególnego na mapie Polski i świata, jest przykładem nie zawsze dobrych praktyk samorządowych, Paweł Kukiz zadeklarował odzyskanie Wadowic dla obywateli i przedstawił jako kandydata Ruchu Kukiz’15 na burmistrza Wadowic, posła dra hab. Józefa Brynkusa.

Lider Kukiz’15 zapowiedział. – Drzwi ratusza dla obywatela powinny być otwarte. Z obywatelami należy konsultować budżet i współpracować na co dzień, aby to oni składali inicjatywy w jakim kierunku powinno podążać miasto, czego jest za dużo, a czego za mało, by nie było to narzucane z góry. Takie powinny być samorządy. Józef Brynkus jest gwarantem takiego typu sprawowania władzy, w której konsultuje się ona z obywatelem i nie narzuca swoich, czasem chorych, interesownych wizji – powiedział Kukiz.

Jednocześnie przewodniczący Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 podkreślił, że w przypadku zwycięstwa J. Brynkusa możliwe będzie pokazanie w Wadowicach, jak powinno wyglądać społeczeństwo obywatelskie. – Podstawą są częste konsultacje z obywatelami. Dramatem Polski jest to, że politycy uaktywniają się jedynie w momencie wyborów, a później przez cztery lata, a w przypadku samorządów pięć lat, nagle zamykają drzwi ratusza i ze swymi najbliższymi robią to, co się im podoba – mówił lider trzeciej siły politycznej w Polsce.

Następnie zabrał głos wicemarszałek Sejmu dr S. Tyszka, który przedstawił uczestnikom i widzom ideę programu samorządowego Ruchu Kukiz’15. Jak powiedział marszałek, w najbliższych wyborach samorządowych Kukiz’15 chce „odebrać władzę partiom i lokalnym układom, aby oddać ją obywatelom”, a swój program w wyborach samorządowych opiera na trzech filarach. – Po pierwsze jest to kwestia przejrzystości, jawności i transparentności lokalnej władzy. To Państwo utrzymujecie lokalne władze i macie prawo wiedzieć na co wydana jest każda złotówka oraz kto i za jakie kwoty zatrudniany jest w ratuszu, w powiecie, w sejmiku. To wszystko powinno być jawne, widoczne dla ludzi – mówił S. Tyszka na pl. Jana Pawła II w Wadowicach podczas małopolskiej konwencji wyborczej Kukiz’15.

Wicemarszałek Sejmu powiedział, że drugim filarem są racjonalne finanse publiczne. – Mamy problem z zadłużeniem samorządów. My uważamy, że powinny one wydawać tyle, ile otrzymują (…) Nie mamy moralnego prawa zadłużać się na poczet naszych dzieci i wnuków – podkreślił Tyszka. – Trzecim filarem jest możność bieżącego wpływu obywateli na władzę, m.in. przez ożywienie instytucji referendów lokalnych. Kukiz’15 chce też, by obywatele mogli korzystać w dużo większym stopniu z inicjatyw uchwałodawczych.

Dziękując za nominację prof. J. Brynkus powiedział – Szanowni Państwo, Wadowiczanie, Przyjaciele. Dzisiejszy dzień jest jednym z najważniejszych w moim życiu. Nie powiem, że łatwym. W odpowiedzi na wiele płynących od Was głosów i opinii, postanowiłem kandydować na burmistrza Wadowic. Dziękuję za wiarę i zaufanie, którymi mnie obdarzyliście. Przyszłość papieskiego miasta warta jest wszystkiego co w nas najlepsze. Wierzę w to mocno.

Moja kochana Rodzino – wiem, że czeka nas trudny okres intensywnej pracy i wielu wyrzeczeń. Jak mówił Święty Jan Paweł II „nie tylko miłość, ale i służba nadają sens naszemu życiu”. Wierzę, że sobie poradzimy.

Dziękuję serdecznie Pawłowi Kukizowi, liderowi Ruchu Kukiz’15 za to, że jest tutaj dzisiaj z nami. Wiem, że Wadowice są mu bardzo bliskie i pewnie dlatego pomimo wielu obowiązków postanowił ten dzień spędzić z ich mieszkańcami.

Dziękuję moim Koleżankom i Kolegom Posłom, którzy są z nami na wadowickim rynku. Szanowni Państwo, nie oddajemy samorządów ludziom, bo ich nikomu nie zabraliśmy. My – jako Kukiz’15 chcemy, ale przede wszystkim prosimy, by Polacy wzięli sprawy swoich małych Ojczyzn we własne ręce. Chodźcie z nami po gminy, miasta, powiaty i sejmiki. Razem zmienimy naszą ukochaną Ojczyznę. Rozbijmy sitwy rządzące dotychczas samorządami.

Mój program to siedem punktów – siódemka dla Wadowic. Jako idea przyświeca mu nauczanie Świętego Jana Pawła II, którego dar nie jest w sposób właściwy wykorzystany. W tym mieście powinien być duch nauczania Papieża, jego myśli i modlitwy, a priorytetami będą: Ludzie, Rodzina, Potencjał (niestety teraz marnowany), Przestrzeń, Inwestycje, Ekologia i przyjazna ludziom Administracja – powiedział kandydat Kukiz’15 na Burmistrza Wadowic prof. Józef Brynkus w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po nominacji.

W kolejnym punkcie programu konwencji samorządowej prof. J. Brynkus przedstawił kandydata Ruchu na wójta gminy Lanckorona Krzysztofa Chorążego, oraz poinformował, że Kukiz’15 wystawi kandydatów na burmistrzów Chrzanowa oraz Myślenic i udzieli poparcia niezależnemu kandydatowi na burmistrza Andrychowa Zbigniewowi Małeckiemu oraz niezależnemu kandydatowi na burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Dawidowi Herbutowi. Następnie przedstawił kandydatów na radnych do gminy Wadowice oraz kandydatów na radnych do powiatu wadowickiego oraz kandydatów na radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Do Rady Miejskiej w Wadowicach z listy Kukiz’15 kandydowali będą: Emilia Bieniek, Monika Brzezińska, Dominika Dyduch, Patrycja Janica, Radosław Kozłowski, Jerzy Książek, Mateusz Mierzejewski, Dorota Pająk, Jerzy Prochal, Renata Rokitka, Tomasz Sikora, Justyna Szczecińska, Katarzyna Ślusarz, Kamil Warchał, Andrzej Zakrzewski i Józef Żmij.

Kandydatami Kukiz’15 do Rady Powiatu Wadowickiego będą: Marcin Gładysz, Jadwiga Kalamus, Bogusław Knapik, Barbara Kochan, Ireneusz Kowalczyk, Teresa Kozłowska, Robert Koźbiał, Łukasz Lachendro, Bogdan Madej, Sylwia Michalec, Daniel Momot, Adam Mucha, Piotr Pępek, Paulina Głowacka, Piotr Pluciński, Renata Skorczyńska, Mirosław Sordyl, Szymon Ślusarz, Bartłomiej Westwalewicz oraz Magdalena Wiktor.

Do Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy Kukiz’15 wystartują: Helena Buksa, Maria Fróg, Tadeusz Chowaniak, Kinga Maciejowska, Józef Momot i Edward Pasiowiec.

W krótkich wystąpieniach zaprezentowali się także wybrani kandydaci: do Rady Miejskiej w Wadowicach – Patrycja Janica, do Rady Powiatu Wadowickiego – Marcin Gładysz oraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu 12 – Józef Momot. Były to ostatnie wystąpienia na konwencji inaugurującej kampanię samorządową Kukiz’15 w Małopolsce, po czym poseł Józef Brynkus jako przewodniczący zamknął zgromadzenie Kukiz’15 na wadowickim pl. Jana Pawła II.

Po zamknięciu zgromadzenia przeprowadzona została krótka konferencja prasowa, po której zebrani przeszli do sali teatralnej Domu Katolickiego, gdzie odbyło się otwarte spotkanie z posłami Kukiz’15. Odchodzącym z pl. Jana Pawła II towarzyszył utwór „Barka” w wersji koncertowej, w wykonaniu Tomasza Trzcińskiego, z koncertu zatytułowanego „Co mu w Duszy Grało”, który miał miejsce 8 lipca 2018 r. w Wadowicach w kościele pod wezwaniem Św. Piotra Apostoła i był dedykowany Papieżowi Polakowi, Świętemu Janowi Pawłowi II. Obok premiery kampanii wyborczej Kukiz’15 w Małopolsce był to bowiem również dzień światowej premiery tego albumu i utworu w sieciach internetowych dudio (Spotify, Deezer, iTunes, Amazon mp3 i wszystkich innych), łącznie na 24 platformach komercyjnych, zapewne więc wysłuchają tego utworu miliony ludzi.

Galeria zdjęć tutaj.

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracował Michał Siwiec-Cielebon, pracownik Biura Poselskiego posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa.