Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Wzmacniamy rolę Policji

Wzmacniamy rolę Policji

Pierwszy projekt Kukiz ’15 w ramach kampanii samorządowej: proponujemy likwidację straży miejskich. Popierasz? Udostępnij. Dlaczego likwidacja? Uważamy, że ta instytucja się nie sprawdziła. W powszechnej opinii obywateli straż nie spełnia oczekiwań w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście wysokich kosztów jej funkcjonowania. Proponujemy za to wzmocnienie Policji, która jednocześnie powinna być bardziej zdecentralizowana, przede wszystkim w zakresie prewencji.

Marszałek Stanisław Tyszka złoży w Sejmie projekt ustawy o likwidacji Straży Miejskiej na terenie całej Polski. Działania te mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Obywateli i instytucji Policji. – Straż Miejska to instytucja, która ewidentnie się nie sprawdziła – wyjaśnił na konferencji prasowej Marszałek Stanisław Tyszka.

Zlikwidowanie Straży Miejskiej ma na celu wzmocnienie finansowe instytucji Policji. Samorządy mogłyby przeznaczać dodatkowe środki na patrole policyjne. Dobrych Strażników Miejskich, można przenieść do służb prewencyjnych, które są najbliżej spraw lokalnych. – Obywatele mają duże wątpliwości jaki jest zakres kompetencyjny Straży Miejskiej. Ich działania często zacierają się z Policją. Powszechnie Straż Miejska jest odbierana jako instytucja zajmująca się gnębieniem Polaków – dodał Marszałek Tyszka.

Projekt likwidacji Straży Miejskich zostanie przeprowadzony w ramach serii legislacyjnej „Poniedziałki Wolności” i jest pierwszym projektem kampanii samorządowej. – Liczymy na to, że ustawa wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców i pozycje policji, która cieszy się większym prestiżem – podsumował Marszałek Stanisław Tyszka.

Straże miejskie funkcjonują na punkcie o strażach gminnych z 1997 r.