Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Józef Brynkus(Kukiz’15) o likwidacji gimnazjów: „Jestem jak najbardziej za!”

Józef Brynkus(Kukiz’15) o likwidacji gimnazjów: „Jestem jak najbardziej za!”

Poseł Józef Brynkus, historyk i wykładowca akademicki pozytywnie ocenia pomysł likwidacji gimnazjów. Reforma PiS wymaga jednak pewnej korekty. Błędy należy naprawić w taki sposób, by nie odbiło się to negatywnie na nauczycielach, uczniach oraz ich rodzicach.

Jestem jak najbardziej za likwidacją gimnazjów jak chyba wszyscy w Kukiz’15. Natomiast jest sporo problemów, które trzeba rozwiązać organizacyjnie poprzez rozporządzenia. Ale gminy i miasta sobie z tym poradzą. Jest już wiele gmin, które są do tego przygotowane jak np. Kraków 2 miesiące temu zapowiedział, że jest gotowy organizacyjnie na reformę edukacji.

Mam dwa główne zastrzeżenia co do reformy PiS. Przede wszystkim to duże opóźnienia w zakresie opracowania podstaw merytorycznych poszczególnych przedmiotów. Po drugie to przygotowanie nauczycieli do pracy w szkole na poszczególnych poziomach. Nauczyciele w szkołach podstawowych nie są przygotowani do nauczania przedmiotowego, np. przyrody – wiedzą wszystko, ale bez szczegółów. Teraz taki nauczyciel, który uczy przyrody będzie musiał wybrać czy będzie nauczycielem biologii, chemii czy fizyki. Oczywiście może uczyć wszystkich tych trzech przedmiotów, ale na chwilę obecną nie jest do tego przygotowany i nie ma tu współpracy między ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego, żeby zostały wprowadzone jakieś studia uzupełniające. Nie ma takich pomysłów. Osoby, które w ministerstwie edukacji biorą odpowiedzialność za wdrażanie reformy edukacji, to ci sami ludzie, którzy byli w czasach PO i PSL więc nie są zainteresowani tym, aby ta reforma się powiodła. Nie wiadomo też, jak na razie, kto będzie pisał podstawy programowe, a to muszą być nowoczesne podstawy, nie takie nawiązujące do czasów PRL. Doświadczenia z Polski Ludowej nie powinny być już nigdy wykorzystywane i to samo tyczy się ekspertów pamiętających dobrze ten system – oni będą patrzeć na szkołę w sposób przestarzały i nieprzystający do obecnych realiów.

Liczę na to, że Prawo i Sprawiedliwość możliwie jak najbardziej skoryguje dotychczasowe błędy i że dzieci, rodzice i nauczyciele ich nie odczują.

Źródło: Portal polska Niepodległa