Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Rocznica godziny „W” w Warszawie i Wadowicach

Rocznica godziny „W” w Warszawie i Wadowicach

Poseł dr hab. Józef Brynkus uczestniczył w dniu 1 sierpnia 2018 roku w Warszawie w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Wadowicach w jego imieniu uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pracownicy Biura Poselskiego.

Podczas uroczystości warszawskich poseł prof. J. Brynkus wraz z posłem Piotrem Apelem reprezentujący Klub Parlamentarny Kukiz’15 złożył wieniec u stóp Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego „Tobie Ojczyzno” wzniesionego przed gmachem Sejmu RP.

W Wadowicach i dla wielu mieszkańców Ziemi Wadowickiej, w dniu 1 sierpnia zbiegają się dwa święta, rocznica wybuchu Powstania, z obchodzonym już od 1922 roku tradycyjnym Świętem Pułkowym 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, ustanowionym na pamiątkę bitwy 12 pp pod Leszniowem na Wołyniu. Tam, na przedpolach Lwowa po raz pierwszy powstrzymany został marsz na Polskę bolszewickiej 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, co ułatwiło w dwa tygodnie później zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej. Bohaterstwo żołnierzy polskich, w tym synów Ziemi Wadowickiej, w 1920 r., poprzedziło i stało się przykładem dla bohaterstwa uczestników powstańczego zrywu Warszawy z 1944 r.

Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tradycyjnie przypomnieli w Wadowicach harcerze Hufca ZHP Ziemi Wadowickiej. Od godz. 16 dnia 1 sierpnia na placu Jana Pawła II harcerze rozdawali ulotki – kartki z kalendarza z datą 1 sierpnia, pocztówki z pamiątkowymi pieczątkami i plakietki przypominające rocznicę zrywu z 1944 r. Przed godz. 17 na plac wmaszerowały poczty sztandarowe oraz pododdział harcerzy. Utworzyli oni szpaler do tablic pamiątkowych wmurowanych na elewacji bazyliki Ofiarowania NMP, z których jedna dedykowana jest żołnierzom 12 pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej i 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemia Wadowickiej. Wartę przy tablicach zaciągnęli harcerze z Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Po dźwiękach syren upamiętniających godzinę „W” przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pracownicy Biura Polskiego prof. J. Brynkusa, starosta wadowicki oraz delegacja ZHP złożyli kwiaty pod tablicą 12 pp AK a żołnierzom walczącym o niepodległość ojczyzny oddano hołd minutą ciszy.