Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Wspólny apel do Prezydenta o weto

Wspólny apel do Prezydenta o weto

Kukiz ‘15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Razem i Prawica RP wystąpiły z apelem do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Organizacje wygłosiły swoje stanowisko przed Pałacem Prezydenckim.

– Wierzymy, że występując w roli arbitra w partyjnych sporach i kierując się potrzebą zagwarantowania Polakom możliwie proporcjonalnej reprezentacji politycznej zdecyduje się Pan Prezydent na zawetowanie przedłożonego projektu zmian w Kodeksie Wyborczym – podkreślają organizacje we wspólnym apelu.

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd ordynacją realny próg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie wyższy niż próg nominalny, który wynosi 5%. Według szacunków może on wynieść w skrajnych przypadkach nawet ponad 16% głosów.

– To jest krok, który może wprowadzić także zmiany w ordynacji do polskiego Parlamentu – wyjaśnił na konferencji prasowej Marszałek Stanisław Tyszka.

Przedstawiciel Klubu Kukiz ‘15 przypomniał, że w zaproponowanym przez Prezydenta referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w Konstytucji, było pytanie o ordynację do naszego Parlamentu, na którym bardzo zależało klubowi i Obywatelom.

– Pan Prezydent ma wielką szansę stanąć w interesie Obywateli. Powinien reprezentować wszystkich Polaków, ma obowiązek zawetować tę ustawę i liczymy na to, że tak zrobi – podkreślił Marszałek Tyszka.

Organizacje dodają, że środowiska obywatelskie i polityczne, które reprezentują wiele dzieli. Łączy jednak przekonanie, że szkodliwe dla polskiej demokracji jest tworzenie zaporowego realnego progu wyborczego, ograniczenie możliwości faktycznego wyboru Polaków do dwóch list oraz betonowanie sceny politycznej.

W 2019 roku Obywatele wybiorą 52 europosłów. Według zmian proponowanych przez rząd Polska zostanie podzielona na trzynaście okręgów z liczbą mandatów od trzech do sześciu w każdym z nich, które będą dzielone na poziomie okręgów.