Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Zadanie pytania merytorycznego graniczy z cudem

Zadanie pytania merytorycznego graniczy z cudem

Sejm uchwalił w piątek wszystkie cztery poprawki Senatu do tak zwanej Ustawy 2.0. Jedna nich gwarantuje dożywotnie zatrudnienie na uczelniach sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. 

Przed głosowaniem poseł prof. Włodzimierz Nykiel zwracał uwagę, że poprawka Senatu oznacza obowiązkowe zatrudnienie na uczelniach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego i „godzi w autonomię uczelni oraz w jej interes ekonomiczny. Ponadto jest przykładem „korupcji politycznej”. Powiedział, że na podstawie tej poprawki uczelnia będzie zmuszona zatrudnić nawet osoby niemogące sprostać obowiązkom nauczyciela akademickiego.

Absurd merytoryczny poprawki. – Dlaczego pozwalacie na to, żeby Senatorowie tak kompromitowali podstawowe założenie tej reformy, czyli podniesienie jakości nauki i polskiego szkolnictwa? To jest hańbiące! – podkreślał poseł prof. Józef Brynkus.

Posłowie PiS zagłosowali za poprawką. – Spodziwałem się takiego wyniku głosowania. Wy głosujecie za głupotami, ale zgodnie z partyjnym rozkazem – mówił poseł prof. Józef Brynkus, wykładowca akademicki UP Kraków.