Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Klub Kukiz ‘15 domaga się wyjaśnień ws. ustawy o IPN

Klub Kukiz ‘15 domaga się wyjaśnień ws. ustawy o IPN

Klub Poselski Kukiz ‘15 pyta o kulisy sprawy, które zbulwersowały polską opinię publiczną, czyli uchwalenie w trybie ekspresowym ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Posłowie oczekują odpowiedzi na najważniejsze pytania: kto negocjował ustawę i jaka była tego cena.

Jak informują media, uchwała o IPN, która została uchwalona w dosłownie osiem godzin została narzucona przez izraelskie służby specjalne.

– To jest sytuacja, która podważa wiarygodność organów konstytucyjnych państwa i to tych najważniejszych, w tym polskiego Sejmu, Senatu i Prezydenta. Pilny projekt ustawy, który zdaniem nie tylko nas, ale i wybitnych ekspertów był złożony w niewłaściwym trybie, bez uchwały Rady Ministrów – stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Posłowie Kukiz ‘15 pytają wprost, czy w przeszłości miały miejsce takie przypadki.

Parlamentarzyści chcą wiedzieć jaką rolę miały obce służby specjalne w uchwalaniu ustawy o IPN. Należy pilnie wyjaśnić, kto wynegocjował takie warunki i jaką cenę zapłacił za to nasz naród. Pytają dlaczego ustawa w pierwotnym brzmieniu została uchwalona mimo tak ostrych sprzeciwów ze strony państwa izraelskiego i innych środowisk.

– Dlaczego po pięciu miesiącach Polska skapitulowała i stała się wycieraczką Europy – pytał poseł Rzymkowski.

Klub Kukiz ‘15 podkreślił, że jest zwolennikiem jak najlepszych relacji dyplomatycznych z Izraelem, Waszyngtonem, Berlinem, Moskwą i wszystkimi krajami, z którymi współpracujemy.

Poseł Kulesza podkreśla, że Polska za rządów Prawa i Sprawiedliwości uzyskała status przedmiotowy.

– Niedopuszczalne jest, aby jakiekolwiek państwo dało sobie narzucić jakakolwiek ustawę, a tak się stało w przypadku Polski. Za ten błąd będziemy długo pokutować, a Polska będzie postrzegana jako państwo zależne, słabe i mogące ulec naciskom służb specjalnych – dodał poseł Jakub Kulesza.

Pytania o podległość Polski przy tworzeniu nowelizacji ustawy o IPN zostały zadane dziś w Sejmie przez Posłów Kukiz ‘15 w trybie pytań dotyczących informacji bieżącej.