Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > SUKCES KUKIZ’15! 95% miast w Polsce bez dodatkowej opłaty za wjazd do centrum

SUKCES KUKIZ’15! 95% miast w Polsce bez dodatkowej opłaty za wjazd do centrum

Dzięki poprawce wprowadzonej przez Kukiz’ 15 nie będzie możliwości wprowadzenia każdorazowej opłaty za wjazd do tzw. stref czystego transportu, która miała wynosić aż 25 zł. 95% miast w Polsce, nie zostanie objętych żadną opłatą za wjazd do centrum.

Opłata musi być realna. Rząd PiS chciał wprowadzić kolejne drastyczne obciążenie podatkowe w innej formie. – „Nasza poprawka zlikwidowała możliwość wprowadzania opłaty w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców i bardzo mocno ograniczyła możliwość wprowadzenia opłat w większych miastach i to się dokonało wczoraj . W dużych miastach – powyżej 100 tys. mieszkańców, wprowadzona będzie opłata godzinowa, która będzie mogła wynosić 2,5 zł/godzinę przebywania w „strefie”, jedynie w godzinach 09:00 – 17:00. w pierwotnej wersji zakładano 25 zł lub 2,5 zł za godzinę przez całą dobę we wszystkich miastach, bez względu na liczbę mieszkańców. O stworzeniu stref czystego transportu będą decydowały samorządy, jednak nie będzie to więcej niż 2,5 zł za godzinę w ograniczonym czasie ”- oznajmił na konferencji w Sejmie autor poprawki , poseł Kukiz’15 Krzysztof Sitarski.

To drugi sukces Kukiz’15 dotyczący próby wprowadzenia przez PiS tej opłaty. Pierwszy projekt procedowany był w styczniu. Wówczas posłowi Sitarskiemu pierwszy raz udało się skutecznie zlikwidować opłatę za wjazd do centrum. – „Mam nadzieję, że PiS nie będzie już więcej próbował tylnymi drzwiami wprowadzać dodatkowych obciążeń dla kierowców”- podkreślił poseł Krzysztof Sitarski.

W czasie prac legislacyjnych Klub Kukiz’15 jako jedyny zgłosił poprawkę mającą na celu wyrzucenie opłaty emisyjnej z projektu ustawy. – „Niestety Prawo i Sprawiedliwość idzie w ślady Platformy Obywatelskiej podnosząc ceny paliwa o 10 groszy. Naszej zgody na to nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Jako jedyni jesteśmy opozycją merytoryczną, dlatego wytykamy błędy rządzącym. Nie zgadzamy się na to, żeby partia władzy wyciągała pieniądze z kieszeni podatnika. Biuro Analiz Sejmowych jednoznacznie wyliczyło, że 2,5 miliarda złotych rocznie PIS wyjmie z kieszeni Polaków przy pomocy ustawy BenzynaPlus” – podsumował na konferencji poseł Kukiz’15, Łukasz Rzepecki.

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa