Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Sejmowa Konferencja Naukowa ku chwale Rtm. Witolda Pileckiego

Sejmowa Konferencja Naukowa ku chwale Rtm. Witolda Pileckiego

W Sejmie RP odbyła się Konferencja Naukowa poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu- autorowi Raportu z Auschwitz, będącego dojmującą relacją z morza zbrodni. Słowo wstępne do Raportu Witolda zgodził się napisać Andrzej Duda.

Konferencja naukowa „Rotmistrz Witold Pilecki. Żołnierz-Polak-Patriota” odbyła się w piątek w Sejmie w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.

Koordynator przedsięwzięcia Małgorzata Kupiszewska podkreśliła, że jego celem było przede wszystkim przybliżenie postaci rotmistrza Pileckiego, zwłaszcza najmłodszym.

Poseł Józef Brynkus z Kukiz’15, historyk, opiekun naukowy projektu „Raport Witolda” podkreślił, że będzie to wydanie w pełni oryginalne, z zachowaniem frazeologii, stylistyki i sposobu pisania rotmistrza.

„Jest opatrzone tylko komentarzem, przypisami, przedmową wprowadzającą. Dzisiaj mamy do czynienia ze zwrotem w kierunku historii zwłaszcza wśród młodych. Zależało nam, by ten raport przygotować w sposób bardzo rzetelny, uczciwy, merytoryczny. Przybliżający prawdziwą polską historię” – powiedział.

Uczestniczący w projekcie Michał Siwiec-Cielebon podkreślił, że słowo wstępne do „Raportu” zgodził się napisać prezydent Andrzej Duda a podstawą edycji jest oryginalny maszynopis, znajdujący się w Studium Polski Podziemnej w Londynie.

„Raport jest dojmującą relacją z morza zbrodni. Niektórzy zarzucają mu pewne nieścisłości, ale trzeba pamiętać, że Pilecki nie miał tych informacji od Niemców, ale niejako +z drugiej ręki+, zbierane metodą wywiadowczą. Zwerbował ponad 200 osób do konspiracji w obozie i stworzył strukturę, którą historycy obliczają na od tysiąca do dwóch tysięcy zorganizowanych, zaprzysiężonych ludzi, niezwykła rzecz w warunkach Auschwitz. Dewizą projektu jest przypominanie o prawdzie, pokazywanie dumy z naszej przeszłości. Rotmistrz to postać wyjątkowa, która powinna łączyć, patronować Polakom jako wspólnocie” – podkreślił Siwiec-Cielebon przypominając w skrócie życiową drogę rotmistrza.

„Od najmłodszych lat harcerz, już wtedy biorący udział w walce o Ojczyznę podczas I wojny, ochotnik w wojnie 1918-21, aktywny społecznie, zabiegający o podnoszenie kultury rolnej, zakładał straże pożarne, kasy samopomocowe, spółdzielnie rolnicze, żołnierz i konspirator podczas II wojny i okupacji” – powiedział.

Historyk prof. Wiesław Jan Wysocki podkreślił, że Pilecki jest także zagranicą uznawany za bohatera europejskiego ruchu oporu.

„Pilecki wraz z Maksymilianem Marią Kolbe i Edytą Stein to związane z Auschwitz postacie o wymiarze gigantów, bo przezwyciężyli samych siebie. To postać pokazująca podwójny wymiar totalitaryzmu. Z jednej strony to narodowy socjalizm, z drugiej jego wschodni bliźniak – komunizm, który ostatecznie zamordował rotmistrza m.in. w dużym stopniu za to, że był niebezpieczny dla tych, którzy tworzyli tę nową rzeczywistość, a otarli się o rzeczywistość oświęcimską” – mówił.

Uczestniczący w konferencji podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski zaznaczył, że dług państwa polskiego wobec rotmistrza nie został spłacony.

„Dług, który wyniknął z lat niepamięci, spychania historii Żołnierzy Niezłomnych poza nawias zarówno pamięci, jak i dziejów państwa polskiego. I dług wobec rodziny rotmistrza poniżanej, żyjącej w niedostatku. Nigdy teraz za mało naszych prac i wysiłków mających przypomnieć tę postać, jej postawę i dokonania. Ten projekt jest częścią wielkiej pracy, która obowiązuje nas wszystkich. Jest absolutną koniecznością, by rotmistrz jako jeden z wielkich Polaków, wspaniałych patriotów został przywrócony nie tylko pamięci, ale przywołany jako wzór i znalazł poczesne miejsce w panteonie polskiej chwały” – podkreślił.

Prawnuk Witolda Pileckiego Krzysztof Kosior wyraził radość z licznych przedsięwzięć związanych z rotmistrzem.

„W ostatnich latach pojawia się ich coraz więcej, jego imię nadawanie jest szkołom, placom. Przez te wszystkie wcześniejsze lata o pamięć o rotmistrzu walczyła moja babcia Zofia Pilecka-Optułowicz i jej brat. I oni to światełko przenieśli przez te najczarniejsze czasy. Jego historia pokazuje przez co nasz kraj przeszedł. Obecnie widać, że Witold Pilecki mimo iż zginął w 1948 r., żyje w sercach Polaków” – dodał.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac, które zwyciężyły w międzynarodowym konkursie na plakat „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”.

Patronat honorowy nad projektem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.

Źródło: Portal Radiomaryja.pl