Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

18 maja 2018 roku w Ośrodku Terapeutyczno – Rehabilitacyjnym „Dolina Słońca” w Radwanowicach odbyło się uroczyste wręczanie nagród laureatom III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży – „Kresowe Szlaki Niepodległej Polski”. Jednym z zaproszonych na to wydarzenie gości był poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus (Kukiz’15). Przedsięwzięcie zostało w tym roku objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Obrony Narodowej, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Gminy Krzeszowice oraz Wójta Gminy Zabierzów.

Imprezę uświetnił koncert orkiestry wojskowej z Krakowa pod batutą zastępcy dowódcy kapelmistrza, podporucznik Agaty Swatko. Występ, w którym orkiestra zaprezentowała utwory patriotyczno-historyczne, marszowe oraz propagujące folklor krakowski wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i wprowadził w tematykę konkursu.

W konkursie literackim nagrodzono trzy prace i również trzy wyróżniono. Natomiast w konkursie plastycznym przyznano szesnaście nagród i dwadzieścia trzy wyróżnienia. Nagrody laureatom wręczyli poseł profesor J. Brynkus i Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Organizator konkursu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w swoim przemówieniu przypomniał m.in. że w 2018 roku  przypadają dwie ważne rocznice związane z historią i tradycją Kresów Wschodnich RP. „Pierwsza z nich to stulecie wybuchu zwycięskiego Powstania Lwowskiego. Był to zryw niepodległościowy, zorganizowany przez młodych polskich patriotów, głównie uczniów i uczennic szkół średnich, studentów i harcerzy, którzy 1 listopada 1918 roku chwycili za broń w obronie swojego miasta. Z powodu ich młodego wieku przeszli oni do historii jako „Orlęta Lwowskie”. Praktycznie nie posiadali broni, którą zdobywali dopiero na wrogu (…). Druga rocznica, to 75. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, czyli wydarzeń z dnia 11 lipca 1943 roku, które były apogeum ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię oraz SS Galizien na Polakach i obywatelach polskich innej narodowości. Ludobójstwo to trwało w latach 1939 – 1947, a swym zasięgiem objęło nie tylko województwo wołyńskie, ale i tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie i lubelskie. W bestialski sposób zgładzono ponad 150 tysięcy bezbronnych osób, w tym głównie polskich chłopów, którzy mieszkali tutaj od setek lat. Większość ofiar do dziś nie ma swoich grobów i krzyży. Sprawa ta, zaniedbana przez władze III RP, do dziś w sercach Kresowian i potomków jest niezagojoną raną.

W tym roku odbędą się ogólnopolskie obchody społeczne, w harmonogram których jest wpisany także III Ogólnopolski Konkurs Kresowy w Radwanowicach. Mottem tych obchodów są słowa „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Galeria zdjęć:http://poselbrynkus.pl/?galeria=iii-ogolnopolski-konkurs-kresowy-dla-dzieci-i-mlodziezy-zdjecia

 

Opracowała: Sylwia Michalec, pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa