Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Kamienie Pamięci – Bohaterowie Niepodległości lepiej znani

Kamienie Pamięci – Bohaterowie Niepodległości lepiej znani

Wielki finał IX edycji projektu Instytutu Pamięci Narodowej z cyklu Kamienie Pamięci, zatytułowanego „Nieznany Bohater Niepodległości 1914-1939” miał miejsce 23 i 24 maja 2018 roku w Hotel Best Western Premier w Krakowie. Uczestniczyły w nim 82 ekipy ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół średnich z całego kraju, w tym kilkanaście z Małopolski.

W środę 23 maja pracownicy IPN oprowadzali grupy po miejscach związanych z tradycja niepodległościową, a tych w Krakowie nie brakuje. odwiedzano kopiec Piłsudskiego, kopiec Kościuszki, wystawę „Piękna Niepodległa” w Muzeum Armii Krajowej oraz wędrowano po mieście „Szlakiem Niepodległości”.

Natomiast czwartek 24 maja to dzień wielkiej gali i prezentacji pracy młodych uczestników. Przestronne sale hotelu wypełniły stoiska z prezentacjami poszczególnych drużyn, które przedstawiły efekt swoich historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów i podzieliły się ze wszystkimi spostrzeżeniami związanymi z udziałem w projekcie. W samo południe odbyła się gala finałowa, podczas której wręczono statuetki, czyli symboliczne Kamienie Pamięci.

W tym roku kamieniami pamięci były fragmenty cegieł z nieistniejącego już dworu Kleszczyńskich w Radziemicach. Edward Kleszczyński był ósmym żołnierzem patrolu konnego Władysława Beliny-Prażmowskiego, do którego dołączył 4 sierpnia 1914 roku. W dziesięciolecie tego wydarzenia w radziemickim dworze gościł 4 sierpnia 1924 r. marszałek Józef Piłsudski. W latach II wojny światowej major E. Kleszczyński był jednym w twórców organizacji „Tarcza” w ramach Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, a w Akcji „Burza” dowódcą tworzonej w Inspektoracie Miechowskim AK Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej. Ścigany przez komunistów znalazł się na emigracji i zmarł w 1984 r. w Nowym Jorku.

Na galę finałową Kamieni Pamięci przybyli wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciel posła na Sejm RP prof. Józefa Brynkusa Michał Siwiec-Cielebon, który przekazał okolicznościowy list od posła, zastępca prezesa IPN Jan Baster, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Paweł Sejmej, dyrektorzy i naczelnicy z IPN w Warszawie oraz oddziałów w Krakowie i Katowicach. Obecni byli także przedstawiciele kombatantów, a ogólne zainteresowanie wzbudzali członkowie grup rekonstrukcji historycznej w mundurach polskich formacji z lat I i II wojny światowej. W hotelowym foyer zaprezentowano także wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”.

Projekt Kamienie Pamięci adresowany jest do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz indywidualnych pasjonatów historii. W obecnej edycji zadaniem było upamiętnienie nieznanych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w latach 1914-1918, włożyli wkład w obronę granic II Rzeczypospolitej i budowę jej struktur w okresie międzywojennym, poprzez działania zwłaszcza na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej.

Duże uznanie oglądających wzbudził zarówno poziom przedstawionych prac, jak tez rozmaitość zastosowanych form – plastycznych, fotograficznych, filmowych, elementów muzycznych itp. Nie zabrakło oryginalnych pamiątek po prezentowanych postaciach.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów kilkadziesiąt postaci aktywnie uczestniczących w polskich walkach niepodległościowych oraz budowaniu zrębów niepodległego państwa polskiego, z nieznanych bohaterów niepodległości stało się postaciami przynajmniej częściowo znanymi, szczególnie w swoich środowiskach lokalnych, gdzie często zaprezentowanie ich w projekcie Kamienie Pamięci ocaliło te osoby przed całkowitym zapomnieniem.

Wszystkie drużyny uczestniczące w gali finałowej otrzymały pamiątkowe statuetki Kamienie Pamięci oraz nagrody ufundowane przez organizatorów projektu. Pamiątkowe statuetki otrzymali także przedstawiciele instytucji współorganizujących projekt oraz aktywnie go wspierający. W imieniu posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa statuetkę odebrał Michał Siwiec-Cielebon. Przekazanie statuetki prof. J. Brynkusowi było docenieniem jego zaangażowania w propagowanie Kamieni Pamięci i wsparcie projektu, oraz zachęcanie nauczycieli i uczniów do udziału w tym przedsięwzięciu. Przyszłoroczna, dziesiąta już edycja Kamieni Pamięci prowadzona będzie przez Oddział IPN w Katowicach, a poświęcona zostanie wkładowi skautingu i harcerstwa w polską niepodległość. Nosić będzie tytuł „Wszystko co nasze Polsce oddamy”.

Opracował Michał Siwiec-Cielebon, pracownik Biura Poselskiego posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa.