Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Kukiz’15 w obronie dopłat dla polskich rolników

Kukiz’15 w obronie dopłat dla polskich rolników

Wszystko wskazuje na to, że los dyskryminowanego ekonomicznie w UE polskiego rolnika jeszcze się pogorszy. Dramatycznie niskie dopłaty bezpośrednie, których wysokość jest poniżająca w porównaniu do państw tzw. „starej piętnastki” prawdopodobnie będą jeszcze niższe. 

Projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027 , zakłada cięcia w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej oraz polityki spójności odpowiednio o 5% oraz 7% w stosunku do obecnej wysokości. Posłowie Kukiz’15 pytają, dlaczego polski rząd milczy w tej sprawie, dlaczego nie staje w obronie naszych rolników?

-„Prawdopodobnie przegramy te negocjacje budżetowe. Nie widzimy innej opcji politycznej, która chciałaby zawalczyć o dobry, godny budżet dla Polski i Polaków. Milczy PiS, milczy PSL. To ostatni moment kiedy możemy powiedzieć – stop, veto. Kiedy wreszcie finansowanie polskiego rolnika będzie podobne do finansowania np. rolnika holenderskiego, który dostaje ponad dwa razy większe dotacje”- pytał na konferencji w Sejmie przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, poseł Kukiz’ 15 Jarosław Sachajko.

Klub Kukiz’15 domaga się od rządu precyzyjnej informacji i odpowiedzi na pytanie, na jakiej zasadzie zamierza walczyć o polskie rolnictwo?

– „ We Francji wszyscy razem walczą o to, by finansowanie rolnictwa nie było niższe, a my przypominamy sobie jak minister Jurgiel, podczas debaty na ten temat, po prostu zasnął. My nie chcemy, żeby teraz w najważniejszym momencie, który przesądza o dopłatach PiS znowu przysnął . My pytamy , gdzie jest to wstawanie z kolan, o którym ciągle mówi PiS. Rząd polski negocjuje ten budżet na kolanach . My – polscy rolnicy- czujemy się totalnie zdradzeni przez ten rząd- mówił w Sejmie Krzysztof Tołwiński, członek zespołu ds. rolnych Kukiz’ 15.

Kukiz’ 15 podkreśla, że do dziś opinia publiczna nie usłyszała jasnego, zdecydowanego stanowiska polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie proponowanego przez UE zmniejszenia wsparcia dla polskiej wsi.
Nie wiemy, czy milczenie oznacza poparcie dla proponowanych cięć, czy też stanowi wyraz braku własnego zdania.
Dlatego członkowie Kukiz’15 wzywają Ministra Jurgiela do przedłożenia parlamentarzystom oraz obywatelom projektu stanowiska polskiego rządu adresowanego do Komisji Europejskiej w sprawie brzegowych warunków określających wsparcie polskiego rolnictwa z budżetu unijnego na lata 2021 – 2027.

Wspomniane stanowisko winno zawierać najważniejsze dla Polski kwestie:

1. Wyrównanie dopłat unijnych do poziomu państw, w których rolnictwo jest cenione ze względu na pełnienie funkcji gwarantującej bezpieczeństwo i suwerenność.
2. Utrzymanie środków na dopłaty obszarowe i rozwój obszarów wiejskich w nowej „siedmiolatce” na poziomie budżetu z lat 2007 – 2013, czyli nie niższe niż 32,6 mld euro.
3. Zapewnienie uczciwego finansowania polityki spójności w nowym budżecie UE poprzez wprowadzenie dodatkowego kryterium alokacji środków, którym powinno być średnie wynagrodzenie osiągane w danym kraju.
4. Zapewnienie polskim rolnikom równych warunków konkurencji z dostępem do notyfikowanej pomocy publicznej w ramach wsparcia krajowego.
5. Zwiększenie koperty krajowej pomocy de minimis do poziomu państw o zbliżonym potencjale rolniczym jak Włochy, Hiszpania.

Nieuznanie powyższych postulatów będzie traktowane jako wyraz godzenia w interesy narodowej gospodarki rolnej, działanie na niekorzyść polskich rolników oraz politykę instrumentalnego traktowania mieszkańców wsi przez rząd
Prawa i Sprawiedliwości.

Fot. pixabay.com

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa