Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Odrolnienie działek w Choczni pod galerię? Wadowicki lobbing, rękoczyny, kombinacje w Urzędzie Miejskim?

Odrolnienie działek w Choczni pod galerię? Wadowicki lobbing, rękoczyny, kombinacje w Urzędzie Miejskim?

Po szokujących wydarzeniach, jakie miały miejsce w wadowickim magistracie 9 kwietnia 2018 roku poseł dr hab. Józef Brynkus (Kukiz’15) wystąpił o zbadanie wszystkich okoliczności sprawy przez Prokuraturę. Znamy już odpowiedź. Prokuratura Krajowa przekazała sprawę zgodnie z kompetencjami Prokuraturze Regionalne w Krakowie, z sugestią rozważenia zbadania sprawy przez jednostkę Prokuratury nie związaną miejscowo z Wadowicami.

Przypomnijmy, że w wadowickim Urzędzie Miejskim 9 kwietnia 2018 roku radni miejscy spotkali się inwestorami chcącymi zmienić przeznaczenie 22 ha terenów w Choczni, z rolniczego na… i tutaj zaczyna się problem. Szeroko mówi się o wielkiej galerii handlowej ale wymieniane są także różne inne koncepcje. I może problem byłby znacznie mniejszy oraz nie budził tyle kontrowersji, gdyby nie fakt, że na spotkania to – przypomnijmy, że oficjalne i odbywające się w siedzibie Urzędu Miejskiego – zakazano wstępu zainteresowanym mieszkańcom, zaś dziennikarza starającego się udokumentować jego przebieg zaatakowano fizycznie.

W efekcie szokujących informacji o okolicznościach spotkania poseł dr hab. J. Brynkus skierował do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wymieniając wszystkie jego okoliczności wzbudzające wątpliwości prawne, a więc: podejrzenie lobbingu, ograniczenie swobód obywatelskich mieszkańców, atak na dziennikarza i usiłowanie ograniczenia wolności wypowiedzi i informacji, a także bezprawne usiłowanie utajnienia urzędowych czynności organu publicznego. Poseł zwrócił także uwagę, że ze względów formalno-etycznych – częstego powoływania się burmistrza Wadowic na jego układy z miejscowym światem prawniczym, a jest to element powszechnie znany – sprawę powinna zbadać Prokuratura spoza Wadowic, z wyłączeniem przepisów o tzw. właściwości miejscowej.

Zawiadomienia do Prokuratury pisaliśmy o tym na stronie poselskiej w kwietniowym artykule pt. „Prokurator Generalny zajmie się łamaniem prawa w Urzędzie Miejskim w Wadowicach?” (czytaj tutaj).

Prokuratura Krajowa przekazała sprawę zgodnie z kompetencjami Prokuraturze Regionalne w Krakowie, z sugestią rozważenia zbadania sprawy przez jednostkę Prokuratury nie związaną miejscowo z Wadowicami. I dobrze się stało, bowiem problem nie został rozwiązany. Burmistrz Mateusz Klinowski zlekceważył protesty mieszkańców w czasie dyskusji na spotkaniu zorganizowanym w Wadowickim Centrum Kultury, a zdominowana przez radnych z układu burmistrza Rada Miejska „klepnęła” uchwałę o odrolnieniu mimo protestów obywateli. Czyżby niektórzy wadowiccy samorządowcy czuli się niezależni zarówno od prawa, jak i od opinii wyborców?

Jest już odpowiedź Prokuratury Krajowej (czytaj tutaj).

Czas powiedzieć mieszkańcom prawdę. – Uczciwa konkurencja jest wtedy, gdy wszystkie podmioty są traktowane w ten sam sposób i nie ma specjalnych przywilejów. Złożyłem zawiadomienie do Prokuratora Generalnego, bo sam proces uchwalania zmiany zagospodarowania terenów w Choczni odbywał się w sposób niemal tajny. W trakcie jednego ze spotkań po godzinach w magistracie prawie został pobity dziennikarz. Zachowanie burmistrza było bardzo dziwne, robił wszystko począwszy od manipulacji, przekazywania różnych nie prawdziwych i wzajemnie ze sobą sprzecznych informacji, a skończywszy na takich dziwnych spotkaniach lobbystycznych. Przypominam, że Mateusz Klinowski jest zawodowym lobbystą wpisanym na listę MSWiA. W Polsce nie ma innego sposobu lobbowania jak tylko zawodowe. Burmistrz powinien się przyznać do tego mieszkańcom. W sprawie odrolnienia terenów w Choczni jego zachowanie było i jest bardzo dziwne. Szkoda, że burmistrz nie miał na tyle odwagi, aby stanąć przed kamerą żeby podyskutować z mieszkańcami – mówi poseł dr hab. Józef Brynkus. O sprawie informowała także TVP Info w specjalnym programie „To jest temat” z Rynku w Wadowicach (zobacz cały program tutaj).


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa