Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Witaj Majowa Jutrzenko w Wadowicach

Witaj Majowa Jutrzenko w Wadowicach

Wadowiczanie obchodzili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, drugiej w świecie a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Ze względu na ówczesną sytuację międzynarodową ten akt stał się testamentem I Rzeczypospolitej, ale na kolejne wieki  był także punktem odniesienia dla walczących o wolność Polski i prawa obywatelskie. Niestety, w tym roku wadowiczanie niezbyt licznie wzięli udział w obchodach, a burmistrz wykazał się w swoim przemówieniu porażającym nieuctwem.

Obchody 227. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Wadowicach rozpoczęła tradycyjnie msza św., którą odprawili księża Piotr Sobala i Piotr Sałaciak. Ten ostatni wygłosił także piękną homilię, zwracając uwagę na splatające się w dacie 3 maja losy Kościoła i Ojczyzny – święto Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Po zakończeniu mszy zgromadzeni przeszli przed Pomnik Poległych Żołnierzy 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, gdzie złożono kwiaty. Obecni byli przedstawiciele posła dra hab. Józefa Brynkusa, samorządów wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, kombatantów, Policji, Zakładu Karnego, harcerstwa, szkół, instytucji państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych.

Niestety, burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski popisał się w swoim przemówieniu wyjątkowym nieuctwem (można powiedzieć, że po raz kolejny i jak zwykle), albo skrajną polityczną dezynwolturą, określając jako patriotów twórców Konfederacji Targowickiej, która z moskiewskiego nadania obaliła władze zwolenników Konstytucji 3 Maja. W efekcie z przemówienia wynikało, że uczestniczący w uroczystości i czczący rocznicę nie są patriotami, podobnie jak nie byli nimi autorzy Konstytucji 3 Maja. Szkoda także, że w tym roku wadowickiej uroczystości nie prowadzili harcerze ani nikt kompetentny co poskutkowało wyjątkowym bałaganem w ceremoniale.

Wartę przy pomniku tradycyjnie już wystawili harcerze z grupy rekonstrukcji historycznej, a przemarsz i ceremonię uświetniła połączona orkiestra Ochotniczych Straży Pożarnych z Choczni i Kleczy.


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa