Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Prokurator IPN wszczął śledztwo w sprawie zamordowania Mieczysława Zaręby

Prokurator IPN wszczął śledztwo w sprawie zamordowania Mieczysława Zaręby

Na wniosek posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa, skierowany do Naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, prokurator IPN wydał 6 kwietnia br. postanowienie o wszczęciu śledztwa o sygnaturze S 29.2018.Zk w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości.

Zbrodnią tą było dokonanie zabójstwa Mieczysława Zaręby w dniu 6 grudnia 1949 roku w Zachełmnej pow. wadowicki, przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Wadowicach, jako represji za działalność w organizacji niepodległościowej.

Warto pamiętać, że M. Zaręba był żołnierzem Grupy Operacyjnej „Błyskawica” a później Grupy Operacyjnej „Zorza” podporządkowanych najpierw Narodowemu Zjednoczeniu Wojskowemu, a następnie Armii Polskiej w Kraju, ponadregionalnym strukturom opozycji antykomunistycznej. Zamordowany został w Zachełmnej, gdzie ukrył się na okres zimy 1949/50, podczas obławy przeprowadzonej przez  funkcjonariuszy UB i MO. Ciężko rannego Zarębę dobił strzałem z pistoletu jeden z funkcjonariuszy PUBP w Wadowicach, sierżant Franciszek Jamrozik. Miejsce ukrycia M. Zaręby wydał jeden z jego kolegów z wioski, Marian Lempart, który otrzymał za to natychmiastową nagrodę – skórzaną kurtkę i buty oficerki zdarte z ciała zamordowanego. Czy po latach uda się sprawców posadzić na ławie oskarżonych, wykaże prokuratorskie śledztwo.


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa