Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Żołnierz Wyklęty Mieczysław Zaręba doczeka się godnego uhonorowania

Żołnierz Wyklęty Mieczysław Zaręba doczeka się godnego uhonorowania

Na wniosek posła dra hab. Józefa Brynkusa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przygotowuje formalny wniosek do Kancelarii Prezydenta RP o pośmiertne nadanie ś. p. Mieczysławowi Zarębie, partyzantowi Grupy Operacyjnej „Błyskawica” a następnie Grupy Operacyjnej „Zorza” Krzyża z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

Z wnioskiem o nadanie orderu dla poległego 6 grudnia 1949 r. z rąk funkcjonariuszy bezpieki Żołnierza Wyklętego wystąpił do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w marcu br. poseł Józef Brynkus. Obecnie poseł na prośbę UdSKiOR przekazał informacje dot. szczegółowych personaliów Mieczysława Zaręby oraz dane jego rodziny, aby można było skompletować pełną dokumentację potrzebną do nadania odznaczenia.

Wspomniane Grupy Operacyjne walczyły z komunistycznymi okupantami na Ziemi Wadowickiej w latach 1945-1949 i były podporządkowane najpierw Narodowemu Zjednoczeniu Wojskowemu, a następnie Armii Polskiej w Kraju. Dowódca GO „Zorza” kapral Jan Sałapatek „Orzeł” dotrwał w konspiracji, wraz z pojedynczymi podkomendnymi, do stycznia 1955 roku, kiedy został zamordowany w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB.

Fot. Archiwum Rodzinne


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa