Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Jak posłowie, radni, samorządowcy nie będą godziwie wynagradzani, będzie to rodziło sytuacje niejasne

Jak posłowie, radni, samorządowcy nie będą godziwie wynagradzani, będzie to rodziło sytuacje niejasne

– To nie jest dobry pomysł. To nie poprawi notowań PiS. Mamy medialną wrzutkę. Większość mediów się tym jednak nie zachwyciła – tak o pomyśle obniżenia uposażeń posłów i samorządowców mówił na antenie Radia Kraków poseł Kukiz’15, Józef Brynkus. Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać „wprowadzone nowe limity obniżające” dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców.

Jacek Bańka: Kto będzie zarządzał Krakowem za 6-7 tysięcy na rękę?

Poseł dr hab. Józef Brynkus: – Ludzie z ulicy. Tu się zgadzam z prezydentem Majchrowskim. To skandal. Już teraz są niejasne sytuacje. Wczoraj doszło do skandalicznej sytuacji w Wadowicach. Było spotkanie części radnych z przedstawicielami inwestora ws. odrolnienia działek pod przygotowywaną galerię. W trakcie spotkania chciał tam wejść dziennikarz. On został wypchnięty. To skandal. To przykład, że jak posłowie, radni, samorządowcy nie będą godziwie wynagradzani, będzie to rodziło sytuacje niejasne.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mamy dwukadencyjność samorządów, burmistrz kończy drugą kadencję, do tej pory dostawał 6000 złotych na rękę. Jak sobie zabezpieczy godziwą pracę mogąc w gminie wszystko?

– Kandydaci się znajdą na te stanowiska. Podam przykład jednego z posłów. Znam ważnego posła z PiS, który powiedział wprost – nie chodzi o moją pensję, chodzi o to, że dzięki sprawowanemu mandatowi daję pracę swojej rodzinie, 20 osobom w spółkach skarbu państwa. Tak samo jest w samorządach. To wymaga wyjaśnienia, nie 20% mniej na uposażenie posła czy burmistrza. To głupie. Dowodzi to nieprzemyślanej polityki medialnej PiS. To cios w panią Beatę Szydło.

Jakie będą konsekwencje polityczne tej decyzji?

– Żadne. Nikt nie zagłosuje przeciwko tej propozycji PiS. Na pewno posłowie PiS zagłosują za. Tu nie chodzi o ich uposażenie. Chodzi o to, dzięki czemu oni sprawują mandat.

 

Pełny zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem ruchu Kukiz’15, Józefem Brynkusem czytaj tutaj.