Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Wadowicach

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Wadowicach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono we czwartek 1 marca 2018 roku także w Wadowicach. Z inicjatywy posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa w intencji Żołnierzy Niezłomnych w wadowickiej Bazylice odprawiona została msza św., a po nabożeństwie złożono kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na placu Solidarności.

Mszę św. pod przewodnictwem ks. Kazimierza Króżela koncelebrowali: ks. prałat Zdzisław Kałwa, ks. dr Jacek Pietruszka – dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II i ks. Piotr Sałaciak. Zebrani modlili się w intencji Wyklętych oraz, jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca, do Świętego Jana Pawła II – Patrona Wadowic. Obecni byli wadowiccy posłowie Ewa Filipiak i dr hab. Józef Brynkus, starosta powiatu wadowickiego Bartłomiej Kaliński, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele NSZZ Solidarność z przewodniczącym Zdzisławem Szczurem. Przybyły także poczty sztandarowe wadowickich szkół średnich i Solidarności.

W modlitwie powszechnej wezwano imiona Niezłomnych Bohaterów Ziemi Wadowickiej, dowódców konspiracji: majora Jana Kęska „Zygmunta”, mjra Władysława Kęska „Igniewicza”, mjra Stefana Sordyla „Zyndrama”, kapitana Feliksa Kwarciaka „Staszka”, podporucznika Jana Ziomkowskiego „Śmiałego”, ppor. Mieczysława Kozłowskiego „Bunta”, sierżanta Mieczysława Spuły „Felusia” i kaprala Jana Sałapatka „Orła”. Modlono się także za ich przełożonych, podwładnych i kolegów, walczących o wolną i sprawiedliwą Ojczyznę.

Po zakończeniu mszy św. zebrani przeszli na plac Solidarności, gdzie u stóp Pomnika Katyńskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Michał Siwiec-Cielebon przypomniał, że Wyklęci nie mają w Wadowicach nie tylko swojego pomnika, ale wielu z nich nie ma nawet grobów, gdyż pochowani zostali potajemnie przez mordujących ich funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. W swoim wystąpieniu przekazał także informacje o poszukiwaniach grobów i miejsc pochówków Żołnierzy Wyklętych z terenu Ziemi Wadowickiej m.in. na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu państwowego. Organizatorom podziękowali księża K. Króżel i P. Sałaciak, którzy obecni byli nie tylko przy ołtarzu, ale przeszli wraz z ks. infułatem Jakubem Gilem przed Pomnik Katyński i uczestniczyli w całej uroczystości.

Opracowała: Sylwia Michalec – pracownik Biura Poselskiego – asystent posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa.