Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Projekt uchwały w sprawie potępiania nazizmu, faszyzmu i komunizmu to grafomaństwo w czystej postaci.

Projekt uchwały w sprawie potępiania nazizmu, faszyzmu i komunizmu to grafomaństwo w czystej postaci.

Poseł dr hab. Józef Brynkus (Kukiz’15) uczestniczył w posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego debatowano nad projektem uchwały w sprawie potępieniu nazizmu, faszyzmu i komunizmu.

Zdaniem posła dra hab. Józefa Brynkusa zaproponowana przez posłów Nowoczesnej, uchwała o potępieniu nazizmu, faszyzmu i komunizmu jest projektem fatalnym pod wieloma aspektami. Zawarte są w niej poważne błędy pod względem merytorycznym, a także grafomaństwo w czystej postaci.  Jednak nawiększym zarzutem są pojawiające się tam nieścisłości.
Treść uchwały powinna być potępieniem wszystkich tych form ustrojów i odnosić się do nich proporcjonalnie, a projekt zawiera nadreprezentację jednego ustroju i jednego faktu rzeczywiście tragicznego, ale też przedstawionego ogólnikowo. Drugą fatalną rzeczą jest powód, którym wnioskodawcy uzasadniają konieczność przyjęcia tej uchwały. „Przywołujecie Państwo argument z przeszłości, że my Polacy powinniśmy wiedzieć o tym najlepiej, gdyż wielkie nazistowskie fabryki śmierci znajdowały się na okupowanych ziemiach Polskich. Taki zapis oznaczałby, że za fabryki śmierci odpowiadają Polacy”- mówił poseł.
Poseł uważa, że taka treść jest niedopuszczalna, a jeżeli przyjmuje się tak delikatną uchwałę to należy wyważyć każde słowo. Zdaniem J. Brynkusa  wnioskodawcy nie przeszli kursu edukacji historycznej na poziomie podstawowym.
Profesor Brynkus zauważył,  że w Polsce nie ma zagrożenia ruchami nazistowskimi, a poza tym są odpowiednie przepisy umożliwiające zapobieganie im. Zasugerował, że należy za to zwrócić uwagę np. na działalność Fundacji im. Róży Luksemburg, która od dziewięciu lat we współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje konferencje pod tytułem „Jak rodziło się zło”. To zdaniem posła ukazuje zafałszowania w Polskiej rzeczywistości.
 Autor: Sylwia Michalec 
Pracownik Biura Poselskiego, asystent Posła dra hab. Józefa Brynkusa.