Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Sejm nie przyjmie uchwały potępiającej nazizm, komunizm i faszyzm w wersji Nowoczesnej

Sejm nie przyjmie uchwały potępiającej nazizm, komunizm i faszyzm w wersji Nowoczesnej

Kompromitacja Nowoczesnej – w projekcie uchwały potępiającej totalitaryzmy sugerowała, że za niemieckie obozy zagłady odpowiadają Polacy! Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła we wtorek – wprowadzając do niego liczne zmiany – projekt uchwały autorstwa Nowoczesnej, dotyczący potępienia nazizmu, faszyzmu i komunizmu.

Poseł dr hab. Józef Brynkus ocenił, że projekt zawiera „wiele nieścisłości i źle są wyważone w nim proporcje”. „Mamy tu zdecydowaną nadreprezentację jednego ustroju i jednego tragicznego faktu. (…) Druga fatalna rzecz to powód, w jaki państwo chcecie uzasadnić zasadność przyjęcia tej uchwały” – powiedział poseł Kukiz’15.

Jego zdaniem fragment – „my Polacy powinniśmy najlepiej o tym wiedzieć, gdyż wielkie nazistowskie fabryki śmierci znajdowały się na okupowanych ziemiach polskich” – oznacza, że „za fabryki śmierci odpowiadają Polacy, co jest niedopuszczalne”. „Ta uchwała w tym kształcie jest nie do przyjęcia. Powinna zostać odrzucona podczas pierwszego czytania” – mówił Brynkus, który jest historykiem i wykładowcą akademickim. – Jeżeli taką uchwałę dość delikatną się przyjmuje, to trzeba wyważyć każde słowo, żeby nikogo nie urazić – zauważył, dodając, iż wnioskodawcy nie mają kontaktu z rzeczywistością edukacyjną. Odniósł się tym samym do innego zawartego w uchwale fragmentu, będącego apelem do Rady Ministrów, „o włączenie do programów edukacyjnych i informacyjnych działań mających na celu szerzenie wiedzy o tragicznych konsekwencjach nazizmu, faszyzmu i komunizmu”.

Czytaj więcej na portalu Dzieje.pl oraz na portalu Prawy.pl


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa