Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Burzliwa debata w Sejmie o zmianach w prawie łowieckim

Burzliwa debata w Sejmie o zmianach w prawie łowieckim

Trwająca kilkanaście godzin, dwudniowa debata połączonych Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ) oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (RRW) dowiodła, jak trudne do pogodzenia są sprzeczne interesy myśliwych, rolników i obrońców praw zwierząt.

Posłowie spierali się o nowe regulacje prawa łowieckiego w Polsce. Ministerstwo Środowiska zaproponowało bowiem wiele zmian w dotychczas obowiązujących przepisach. Większość poprawek zgłoszonych przez opozycję i ekologów została odrzucona. Jednak nowa regulacja zawiera także elementy, z którymi zgadzali się zarówno posłowie partii rządzącej, jak i innych klubów poselskich. Dotyczyły one m.in., zachowania koniecznych wymogów bezpieczeństwa podczas polowań, ale także problemów „sobiepaństwa” myśliwych nieliczących się często z innymi użytkownikami przyrody.

Dyskusja dotyczyła także dezubekizacji środowiska myśliwych, czyli zakazu piastowania funkcji we władzach Polskiego Związku Łowieckiego przez byłych funkcjonariuszy komunistycznych organów bezpieczeństwa.

Większość portali przytoczyła opinię Posła dra hab. Józefa Brynkusa (Kukiz’15) , który podkreślił, że:

„Nasycenie” organów PZŁ byłymi pracownikami służb bezpieczeństwa ,,jest ogromne i to wiedza powszechna”. Dodał, że takie osoby będą mogły być członkami PZŁ, ale nie będą mogły zasiadać we władzach związku. Dlatego przekonywał także innych posłów opozycji do poparcia tej zmiany.

W trakcie debaty na temat bezpieczeństwa prowadzonych polowań Poseł Józef Brynkus przypomniał ubiegłoroczne zdarzenie we Frydrychowicach koło Wadowic,(czytaj tutaj) kiedy z końcem sierpnia omal nie doszło do tragedii wskutek prowadzenia ostrzału przez myśliwych zbyt blisko siedzib ludzkich.

Transmisja z poniedziałkowego (05.02.2018 r.) posiedzenia Komisji (OSZ) i (RRW):

Transmisja z wtorkowego (06.02.2018 r.) posiedzenia Komisji (OSZ) i (RRW):

Autor: Sylwia Michalec 
Pracownik Biura Poselskiego, asystent Posła dra hab. Józefa Brynkusa.

Fot. peteSwede/Flickr CC