Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Każde stowarzyszenie, które propaguje totalitaryzmy, powinno być zdelegalizowane

Każde stowarzyszenie, które propaguje totalitaryzmy, powinno być zdelegalizowane

W środę (24.01.2018r.) byłem gościem w porannym programie Radia Kraków. – Nie mówmy, że w Polsce mamy do czynienia z odrodzeniem się faszyzmu. To wskazuje na to, że w Polsce takie postawy kiedyś były i miały charakter systemowy. W Polsce jedyną formacją totalitarną był komunizm. Każdy przejaw totalitaryzmu, jego chwalenie, upublicznianie powinno być ścigane. Od tego jest prawo – podreśla poseł dr hab. Józef Brunkus w rozmowie z Jackiem Bańką. Dyskusja dotyczyła także zmian w ustawie o KRS i powoływania nowych członków.

Jacek Bańka: Po sprawie urodzin Hitlera zorganizowanych w Wodzisławiu Śląskim przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak przepraszał publicznie, że do Sejmu z list Kukiz’15 wszedł poseł Winnicki. Pan też będzie chciał za to przepraszać?

Poseł Kukiz’15, dr hab. Józef Brynkus: – Ja mam inne zdanie niż poseł Jakubiak. Nie uważam, że poseł Winnicki jest nazistą. On jest zdeklarowanym narodowcem, któremu daleko do postaw nazistowskich, faszystowskich i komunistycznych. Trzeba pamiętać, że to jeden system totalitarny, różniący się w szczegółach.

Chociaż prasa przypomina, że poseł Winnicki miał interpelować ws. zatrzymanego Mateusza S. i stowarzyszenia Orle Gniazdo.

– Niektóre zachowania Roberta Winnickiego są PR-owe. Mają na celu wywołanie burzy. Mi to przeszkadza. Festiwal Orle Gniazdo to inicjatywa prywatna, ale trzeba się temu przyjrzeć. Były tam niepoprawności ideowe.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność prowadzi od stycznia zbiórkę na rzecz Janusza Walusia, który w RPA odsiaduje dożywocie za morderstwo czarnoskórego działacza komunistycznego. Podobno zbiórkę wspierają członkowie Kukiz’15.

– Nic na ten temat nie wiem. Może są jacyś działacze Kukiz’15, którzy to robią. Ja nie wiem, żeby to było oficjalnie.

Czyli posłowie Kukiz’15 do zbiórki nie dołączają i publicznie jej nie wspierają?

– Nie wiem. Ja się nie dołączam. Nie wiem, czy jakikolwiek poseł bierze w tym udział.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność…

– Fatalna zbitka nazw dla niektórych…

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność zostanie zdelegalizowane – zapowiada Zbigniew Ziobro. Jak pan ocenia tę zapowiedź?

– Pozytywnie. Każde stowarzyszenie, które propaguje totalitaryzmy, powinno być zdelegalizowane. Prawo mówi, że kreowanie takich postaw jest zabronione. Trzeba to zrobić natychmiast. Sam wskazywałem na inne stowarzyszenia i partie, które powinny ulec delegalizacji. Niestety w tych przypadkach mamy nieruchliwość organów władzy.

Co ma pan na myśli?

– Komunistyczna Partia Polski działająca od lipca 2002 roku. Ona nawiązuje do partii uznawanych za totalitarne – PZPR i tak dalej.

Jeden z wiceministrów sprawiedliwości nie wyklucza delegalizacji…

– Nie mówmy, że w Polsce mamy do czynienia z odrodzeniem się faszyzmu. To wskazuje na to, że w Polsce takie postawy kiedyś były i miały charakter systemowy. W Polsce jedyną formacją totalitarną był komunizm. Każdy przejaw totalitaryzmu, jego chwalenie, upublicznianie powinno być ścigane. Od tego jest prawo.

Jest pan także profesorem historii. Jeden z wiceministrów sprawiedliwości nie wyklucza delegalizacji ONR. Co pan na to?

– Nie wiem na jakich przesłankach opiera się wiceminister delegalizując ONR. W tym przypadku trzeba karać konkretnych członków tej formacji za postawy niezgodne z prawem.

Cały zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem ruchu Kukiz’15, Józefem Brynkusem można odsłuchać oraz przeczytać tutaj.

Fot. Krzysztof Sitko/Pressmania.pl


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa