Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Odnajdą wadowickich Żołnierzy Wyklętych – Prace ekshumacyjne na Rakowicach będą kontynuowane

Odnajdą wadowickich Żołnierzy Wyklętych – Prace ekshumacyjne na Rakowicach będą kontynuowane

Przed miesiącem zbulwersowała mnie podana przez media informacja, że prace poszukiwawczo-ekshumacyjne miejsc pochówków żołnierzy podziemia niepodległościowego na krakowskim Cmentarzu Rakowickim zostały zakończone.

Wprawdzie ekipa kierowana przez naczelnika Oddziałowego Biura Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dra Dawida Golika odnalazła i wydobyła szczątki  dziesięciu polskich bohaterów, ale mam świadomość, że na odszukanie i godne pochowanie oczekuje jeszcze kilkudziesięciu kolejnych. W tym także partyzanci Ziemi Wadowickiej, ppor. Mieczysław Kozłowski „Żbik” i jego współtowarzysze, zamordowani z wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, oraz sierżant Mieczysław Spuła „Feluś” i jego najwierniejszy towarzysz plutonowy Kazimierz Kudłacik „Zenit”, zamordowani skrytobójczo przez zbrodniczego agenta bezpieki. Na ich godne pogrzeby czekają rodziny i całe patriotycznie świadome społeczeństwo. Podjąłem interwencję w tej sprawie u dyrektora Krakowskiego Oddziału IPN jak i u wiceprezesa Instytutu, profesora Krzysztofa Szwagrzyka.

Jak wynika ze skierowanej do mnie odpowiedzi dyrektora Oddziału Krakowskiego IPN prof. Filipa Musiała,  prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na krakowskim Cmentarzu Rakowickim będą kontynuowane. W październiku zakończył się jedynie ich pierwszy etap, zaś kolejny rozpocznie się już wiosną przyszłego roku. Jak poinformował mnie dyrektor F. Musiał, prace przygotowawcze do odnalezienia miejsc pochówków bohaterów Ziemi Wadowickiej już się rozpoczęły. Trwa także kompletowanie materiału porównawczego w tzw. bazie genetycznej, umożliwiającego po wykonaniu ekshumacji dokonanie identyfikacji poszczególnych żołnierzy. Ponieważ poszukiwania dotyczą w przypadku Krakowa co najmniej kilkudziesięciu osób, pochowanych na Cmentarzu Rakowickim, IPN nie jest w stanie zrealizować ich w ciągu jednego roku i dlatego prace te będą kontynuowane jeszcze przez kilka sezonów archeologicznych, w porozumieniu z Dyrekcja Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku doczekamy się pozytywnych wyników tych prac i będziemy mogli godnie pochować wadowickich Żołnierzy Niezłomnych.

dr hab. Józef Brynkus
Poseł na Sejm RP

Fot. Zakończenie prac ekshumacyjnych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN