Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Wadowice wśród pierwszych niepodległych miast

Wadowice wśród pierwszych niepodległych miast

W przeddzień Święta Niepodległości w Tarnowie odbyła się debata podsumowująca pierwszy etap projektu „Pierwsi niepodlegli”, przypominającego te ośrodki ówczesnej Galicji, które w październiku-listopadzie 1918 roku jako pierwsze zrzuciły zaborcze pęta – Cieszyn, Kraków, Nowy Sącz, Rzeszów, Tarnów, Wadowice i Zakopane. Ambasadorem Projektu jest m.in. poseł Ziemi Wadowickiej na Sejm RP dr hab. prof. UP w Krakowie Józef Brynkus, dzięki staraniom którego Projekt „Pierwsi Niepodlegli” objęty został patronatem Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy oraz Komitetu Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt ma charakter subregionalny, gdyż ośrodki, których dotyczy należą obecnie do trzech województw – małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Dyskutanci przedstawili chronologiczny przebieg wydarzeń w chwili zrywania zaborczych pęt i odzyskiwania niepodległości w reprezentowanych i badanych przez nich miejscowościach oraz dyskutowali nad podobieństwami i różnicami lokalnymi w przebiegu wydarzeń. Próbowali także wychwycić i zdefiniować specyfikę odrębności czy odmienności zdarzeń w poszczególnych ośrodkach i dokonać wstępnych podsumowań zaprezentowanej wiedzy oraz wskazać na pewne prawidłowości w procesie wydarzeń niepodległościowych w dawnej Galicji na Śląsku Cieszyńskim.

W debacie uczestniczyli historycy zajmujący się od lat badaniami nad tematyką niepodległościową w regionach. Cieszyn reprezentował dr hab. prof. UŚ Janusz Nowak, Kraków kustosz Muzeum Historycznego Józef Nowak, Nowy Sącz sądeczanin na co dzień mieszkający w Krakowie dr Jerzy Giza, Rzeszów emerytowany kustosz Muzeum Okręgowego dr Jerzy Majka, Tarnów Antoni Sypek zastępujący w tym wypadku swojego syna Wojciecha, nieobecnego z powodu innych zajęć zawodowych, a Wadowice kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowej Ziemi Wadowickiej Michał Siwiec-Cielebon. Ze względów rodzinno-osobistych zabrakło Roberta Kowalskiego z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu i Ryszarda Dalla z Zakopanego, nadesłali oni jednak swoje wypowiedzi, które zaprezentował moderator debaty, Piotr Dziża.

W ramach Projektu w Tarnowie zrealizowano także szereg imprez oraz występów artystycznych, w tym koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu utalentowanej młodzieży tarnowskich szkół.

Foto: Piotr Filip/Tarnowskieinfo.pl

Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa