Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Bierzmy przykład z tych, którzy wywalczyli niepodległość Polski

Bierzmy przykład z tych, którzy wywalczyli niepodległość Polski

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 2017 roku w Wadowicach przeszły do historii.

Uroczyste obchody najważniejszego państwowego i narodowego święta narodzin wolnej Polski rozpoczęły się  w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. Nabożeństwo poprzedził spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity. Po wspaniałej mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów z obydwu wadowickich parafii i wspólnoty ojców karmelitów, zebrani przeszli przed Pomnik Poległych Żołnierzy 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej.

Obecny był senator Andrzej Pająk. Nieobecnego z powodu reprezentowania Wadowic i Wadowiczan na centralnych uroczystościach święta Niepodległości w Warszawie, posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa, reprezentował asystent Michał Siwiec-Cielebon. Obok władz samorządowych miasta i powiatu obecni byli przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych, wielu organizacji i szkół, no i przede wszystkim sami Wadowiczanie.

W pochodzie prowadzonym przez orkiestrę reprezentacyjną OSP Gminy Wadowice połączonej z orkiestrami z Choczni i Kleczy, kroczyło prawie czterdzieści pocztów sztandarowych, dwa pododdziały uczniów klas mundurowych oraz ponad pół setki delegacji z kwiatami i wieńcami.

Pierwszy przed Pomnikiem przemówił burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. I wszystko byłoby dobrze. W tym roku nie opowiadał o psich kupach. Wyrażał zaś wdzięczność za obecność na uroczystości także przedstawicielom środowisk krytykujących jego politykę w mieście i głoszone przez niego poglądy, co wskazywałoby przynajmniej na częściową zmianę jego postawy wobec przyświecających Wadowiczanom wartości.

Burmistrz tradycyjnie jednak nie potrafi zachować się publicznie. Podczas wystąpienia nakazał postawić mikrofon na środek ulicy, dokładnie przed Pomnik Poległych, do którego ustawił się plecami. A trzeba pamiętać, że Pomnik ten jest wadowickim Grobem Nieznanego Żołnierza, bowiem pod tablicą dedykacyjną złożona została ziemia z cmentarzy, a których pochowano poległych żołnierzy wadowickiego 12 pp.

Kiedy do mikrofonu podszedł senator Andrzej Pająk, zaczęły się dziać „cuda” z nagłośnieniem, które po chwili „wyłączyło się”. A później raz  się wyłączało potem włączało w rytmie jakiegoś „dziwnego” tańca.

Michał Siwiec-Cielebon, przemawiający w imieniu posła na Sejm dra hab. Józefa Brynkusa, przeniósł mikrofon na właściwe miejsce – bardziej z boku Pomnika. Przypomniał w swoim wystąpieniu że niepodległość miała swoich bohaterów, że są miejsca-symbole związane z jej odzyskiwaniem, także w Wadowicach. Powiedział, że Wadowice należą do tych miast, które jako pierwsze zrzuciły zaborcze pęta. Podziękował także wszystkim tym, którzy jako kontynuatorzy dzieła Żołnierzy Niepodległości angażowali się w różne formy działalności antykomunistycznej aby przywrócić Polsce niepodległość, co stało się w 1989 roku. Podziękował szczególnie członkom wadowickiej „Solidarności”, bohaterom odznaczonym Krzyżami Wolności i Solidarności oraz Odznakami Działaczy Opozycji Antykomunistycznej, którzy obecni byli wśród zebranych. Przeczytał także list skierowany do zgromadzonych przez posła prof. Józefa Brynkusa.

Starosta Bartosz Kaliński, nie chcąc przekomarzać się z wariującym magistrackim sprzętem, w ogóle zrezygnował z pomocy techniki w sowim wystąpienia. Podkreślił jednak, że burmistrz mimo tego, że chciał, aby tylko jego głos był słyszany, to słyszany jest także głos pozostałych mówców.

Galeria zdjęć już niebawem tutaj.

Foto: Krzysztof Sitko/Pressmania.pl

Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa