Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > PKP myśli o likwidacji pociągu IC „Pilecki” kursującego na trasie Lublin-Bielsko-Biała?

PKP myśli o likwidacji pociągu IC „Pilecki” kursującego na trasie Lublin-Bielsko-Biała?

Skierowałem interpelację poselską do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w związku ze spływającymi do mojego biura poselskiego informacjami od zaniepokojonych kolejarzy, że planowana jest zmiana nazwy pociągu IC „Pilecki”.

Pojawiły się również takie głosy na portalach i forach społecznościowych środowisk pracowników Polskich Kolei Państwowych S. A. a także liczne informacje, że w ramach kampanii nadawania poprzez konkursy regionalnych nazw pociągom PKP Intercity i TLK, niektóre z tych nazw mają ulec zmianom. Jedną z najbardziej bulwersujących pogłosek jest ta, mówiąca o likwidacji nazwy „Pilecki” nadanej zaledwie przed rokiem pociągowi kursującemu na trasie Lublin-Bielsko-Biała. Nazwa ta miałaby zostać zastąpiona inną, nawiązującą do regionalnych produktów czy przysmaków. Mamy prawo wiedzieć, czy to prawda i kto za tym stoi. A jeśli tak, to dlaczego podejmuje się taką decyzję.

Pełna treść interpelacji.

Wadowice, dnia 8 września 2017 roku

 

Szanowny Pan
Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury

Na portalach i forach społecznościowych środowisk pracowników Polskich Kolei Państwowych S. A. pojawiły się liczne informacje, że w ramach kampanii nadawania poprzez konkursy regionalnych nazw pociągom PKP Intercity i TLK, niektóre z tych nazw mają ulec zmianom. Jedną z najbardziej bulwersujących pogłosek jest ta, mówiąca o likwidacji nazwy „Pilecki” nadanej zaledwie przed rokiem pociągowi kursującemu na trasie Lublin-Bielsko-Biała. Nazwa ta miałaby zostać zastąpiona inną, nawiązującą do regionalnych produktów czy przysmaków.

W moim odczuciu – a jestem przekonany, że także w odczuciu wielu tysięcy moich rodaków – postać Rotmistrza Witolda Pileckiego jest jednym z najgodniejszych oraz najwspanialszych wyróżników i spełnia wszelkie wymogi nie tylko dobrej reklamy, ale także pozytywnej kampanii edukacyjnej w Polsce. Niewiele jest postaci równie godnych patronów. Proszę zatem o odpowiedź, czy rzeczywiście projektowana jest taka zmiana nazwy pociągu?

Jeżeli tak, jaka jest przyczyna tej zmiany? Czy jakikolwiek „produkt regionalny” może być lepszym znakiem wyróżniającym, niż postać największego polskiego bohatera II wojny światowej, identyfikowalna także szeroko poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej?

Czy PKP są spółką polską i czy nie powinny realizować idei kreowania pozytywnego oraz prawdziwego wizerunku Polski i Polaków? Jeżeli tak, dlaczego i kto doprowadził do takiej sytuacji, w której zmieniany jest wyróżnik wyjątkowo dobry wizerunkowo i edukacyjnie, na inny, najprawdopodobniej o znacznie słabszej wymowie i rezonansie społecznym? I czyją politykę realizują w ten sposób PKP S.A.?

Jeżeli informacje o przygotowywanej zmianie są prawdziwe, proszę o odpowiedź kto     i z jakiej przyczyny podjął decyzję o rugowaniu postaci jednego z najwybitniejszych Polaków z kampanii reklamowej PKP S.A.? Proszę również o podjęcie działań zmierzających do zablokowania tego antypolskiego pomysłu. Jeżeli informacja jest nieprawdziwa, pragnę zwrócić uwagę Pana Ministra, że upowszechnianie takich informacji może kreować nie tylko zły wizerunek PKP S.A., ale także niekorzystną i antypolską narrację w wielu środowiskach.

dr hab. Józef Brynkus, prof. UP Kraków
Poseł na Sejm RP


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa