Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Nie pozwolę by znieważano Rotmistrza Pileckiego. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury

Nie pozwolę by znieważano Rotmistrza Pileckiego. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury

Portal Pressmania.pl wywołała prawdziwą burzę w internecie publikując zdjęcie grupy młodych ludzi, którzy leżeli na wieńcach przed pomnikiem rotmistrza Pileckiego we Wrocławiu. Nie może ten czyn być bezkarny. Dlatego w trosce o szacunek dla Rotmistrza Witolda Pileckiego jako Człowieka, oraz dla naszej narodowej pamięci, wnoszę do Prokuratora Generalnego o ściganie tego czynu i wszystkich uczestników tego zdarzenia.

Wadowice, 25 sierpnia 2017 roku

 

Szanowny Pan
Minister Zbigniew Ziobro
Prokurator Generalny RP

 

W związku ze znieważeniem Pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu, co zostało ujawnione przez portal Pressmania.pl, składam wniosek o ściganie sprawców czynu i wszystkich uczestników tego zdarzenia, naruszającego m.in. art. 261 kk.

U  Z  A  S  A  D  N  I  E  N  I  E

Grupa młodych ludzi sfotografowana została na tle Pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego, usytuowanego na Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu, w pozach i sytuacji jednoznacznie wskazującej na działanie nieprzypadkowe i zamierzone, okazujące lekceważenie oraz brak szacunku zarówno dla osoby Witolda Pileckiego jak też polskiej historii i kultury.

Jeżeli nawet działanie to było efektem użycia substancji ograniczającej zdolność rozpoznawania znaczenia czynu (alkohol, narkotyki), nie może zostać w żaden sposób usprawiedliwione. W swej istocie naruszyło bowiem podstawowe chronione prawem kanony tradycji i wartości ważnych dla polskiego społeczeństwa, jakimi są szacunek dla bohaterów narodowych oraz wszystkich osób zmarłych.

Rotmistrz Witold Pilecki, dobrowolny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, twórca w tym obozie organizacji konspiracyjnej ratującej więźniów, bez względu na ich narodowość i wyznanie, jest polskim bohaterem narodowym, którego dokonania w walce z dwoma największymi światowymi totalitaryzmami, narodowym socjalizmem oraz międzynarodowym komunizmem, wpisały do historii ogólnoświatowej. Dlatego tym bardziej powinniśmy właśnie Jego pamięci okazywać szacunek, jako symbolowi niezłomnej obrony wartości o znaczeniu ponadnarodowym, ogólnoludzkim. Jeżeli my Polacy nie będziemy szanowali własnej historii i bohaterów, jeżeli pozwolimy na lekceważenie narodowej pamięci, nie będziemy mieli argumentu w walce ze zniekształcaniem i fałszowaniem naszej historii, uprawianymi przez różne instytucje antypolskie, jak choćby sformułowania o „polskich obozach śmierci”. To właśnie Witold Pilecki jest najwspanialszym dowodem nieprawdziwości tego haniebnego fałszerstwa. Dlatego w trosce o szacunek dla Witolda Pileckiego jako Człowieka, oraz dla naszej narodowej pamięci, wnoszę o ściganie tego czynu.

dr hab. Józef Brynkus, prof. UP Kraków
Poseł na Sejm RP

Fot. portal Pressmania.pl