Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Zofia Pilecka-Optułowicz córka Rotmistrza Pileckiego odznaczona Medalem Pro Patria

Zofia Pilecka-Optułowicz córka Rotmistrza Pileckiego odznaczona Medalem Pro Patria

Po wielu latach zakłamywania prawdy o Bohaterze Narodowym, doceniono wkład i zaangażowanie w kultywowanie pamięci o Rotmistrzu Pileckim. – „W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny” – napisano w uzasadnieniu do wniosku i odznaczono Medalem Pro Patria Zofię Pilecką-Optułowicz. Uroczystość odbyła się w stołecznym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Polska w końcu upomniała się o swojego bohatera narodowego. – „Ten medal – wyraz naszej wdzięczności – miał być wręczony pani Zofii w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, 14 lutego. Nie udało się to wtedy, ale rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu Armii Krajowej, której jednym z największych rycerzy był ojciec pani Zofii, jest doskonałym momentem, by tym odznaczeniem podziękować za pani walkę o pamięć i prawdę”– powiedział p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Skromna jak zawsze Córka Rotmistrza Pileckiego nie ukrywała wzruszenia. – „Nie powinnam być tak fetowana jako osoba, która robi coś wyjątkowego. To moja powinność. Całe życie poświęciłam tej pięknej postaci nie dlatego, że akurat był to mój ojciec, ale dlatego, że był to niezwykły człowiek, nie do powtórzenia. Dobrowolnie poszedł do piekła i przetrwał tam dwa lata i siedem miesięcy” – powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz.

W trakcie swojego krótkiego wystąpienia przypomniała o misji Pileckiego, który zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). – „Ten człowiek potrafił zjednoczyć wszystkie opcje polityczne dla wspólnego celu, dla życia ludzkiego” –podkreśliła.

Gospodarz miejsca podczas uroczystości przekazał Zofii Pileckiej Optułowicz symboliczne klucze do jej biura, które znajduje się w Centrum Wolontariatu Muzeum, mieszczącego się w dawnym areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – „Więzienie mokotowskie, w którym tworzymy w tej chwili Muzeum Żołnierzy Wyklętych(…) jest nierozerwalnie związana z historią Powstania Warszawskiego i jego żołnierzy. Ci wspaniali ludzie, którzy zamiast iść na defiladę zwycięstwa(…) w okresie okupacji sowieckiej trafiali właśnie tutaj, do piekła na ziemi, jakie komuniści stworzyli bohaterom Polski Podziemnej. Jednym z tych najwspanialszych był(…) rotmistrz Witold Pilecki. Mamy nadzieję, że prof. Krzysztof Szwagrzyk, który prowadzi prace poszukiwawcze również na terenie Mokotowa, odnajdzie szczątki tego wspaniałego człowieka” – powiedział dyrektor warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Fot. Jan Kasprzyk, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa