Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Obecny stan sądownictwa jest zły. Ale Kukiz’15 ma swój pomysł na reformę Sądu Najwyższego

Obecny stan sądownictwa jest zły. Ale Kukiz’15 ma swój pomysł na reformę Sądu Najwyższego

„Chcemy zmian w systemie i w polskim sądownictwie. Z takim też hasłem szliśmy do wyborów, ale chcemy by PiS uwzględniło nasze postulaty. Zmiany są potrzebne” stwierdził poseł Józef Brynkus podczas porannej rozmowy dla Radia Kraków (17.07). Poseł Brynkus mówi że Kukiz ’15 zajmuje właściwe mu miejsce w sporze o przyszłość Sądu Najwyższego. Nie wyprowadza ludzi na ulicę ani nie stoi murem za PIS.

„Chcemy, żeby wpływ na sądy, w tym na Sąd Najwyższy, posiadali obywatele” podkreślił poseł Józef Brynkus w rozmowie z Radiem Kraków i w wypowiedzi dla mamnewsa.pl

Reforma Prawa i Sprawiedliwości budzi kontrowersje i daje zwolennikom obecnego systemu sądowniczego okazję do demonstracji. Niektóre mają śmieszną formę. Tak było choćby w Wadowicach w niedzielę 16 lipca 2017. Poseł Brynkus stwierdził: „Wczoraj o 21.00 wśród tych, którzy bronili sądów w obecnym kształcie byli tajni współpracownicy SB, funkcjonariusze tamtego układu. Młodych ludzi, ale powiązanych ze środowiskami PO lub europosłami, było kilkoro na 20 osób. Reszta to beneficjenci poprzedniego systemu, który się utrwalił w ciągu tych ponad 20 lat po przemianach w 1989 roku”.

Poseł Brynkus zaproponował, aby PiS w reformie sądownictwa poszedł drogą amerykańską, gdzie głowa państwa – prezydent desygnuje osobę do Sądu Najwyższego, zaś senacka komisja sprawiedliwości opiniuje ten wybór.

Poseł Brynkus zauważył też, że w zmianach, które zamierza przeprowadzić PiS dużą rolę będzie odgrywał raczej minister sprawiedliwości kosztem kompetencji prezydenta. „PiS powinien uwzględnić nasze postulaty. PiS teraz używa siekiery, która odcina złogi postkomunistyczne”, ale nie gwarantuje Polakom wpływu na sądownictwo.  Dobrym rozwiązaniem byłoby też wprowadzenie wyboru sędziów SN większości 2/3 lub 3/5 głosów.

Opublikowała:

Julia Zasada, wolontariuszka Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa Kukiz’15

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na mamnewsa.pl i w Radiu Kraków