Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Dary Benedykta XVI dla Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Dary Benedykta XVI dla Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

We wtorkowe przedpołudnie 11 lipca, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona Europy, Benedykta z Nursji, w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zaprezentowane zostały dary przekazane tej placówce przez papieża-seniora Benedykta XVI. Kardynał Joseph Ratzinger przez wiele lat był jednym z najbliższych współpracowników Świętego Jana Pawła II, m.in. jako długoletni prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Po śmierci Papieża-Polaka został jego następcą, przybierając imię Benedykta XVI.

Obecny papież-emeryt przekazał do wadowickiego Muzeum swoje osobiste pamiątki związane z Karolem Wojtyłą i współpracą z nim, m.in. trzy pierścienie biskupie otrzymane od Jana Pawła II, w tym jeden przekazany mu z okazji Roku Jubileuszowego. Wśród darów są także trzy listy, m.in. ten z gratulacjami z okazji wydania w 2003 roku książki kardynała Ratzingera zatytułowanej „Glaube – Wahrheit – Toleranz. Das Christentum und die Weltreligionen”, (w Polsce wydana w rok później w Kielcach pod tytułem „Wiara Prawda Tolerancja. Chrześcijaństwo a religie światowe”). Wśród pamiątek jest również fotografia z 30 października 1988 roku, przedstawiająca Jana Pawła II i kard. Ratzingera podczas uroczystości dziesięciolecia pontyfikatu polskiego papieża. Już wcześniej do zbiorów Domu Rodzinnego Jana Pawła II trafiła płaskorzeźba Matki Bożej opatrzona herbem papieskim Benedykta XVI, ofiarowana przez niego podczas odwiedzin w tym miejscu, w czasie pielgrzymki do Polski „Po śladach Wielkiego Poprzednika”, 27 maja 2006 roku. Benedykt XVI dokonał wtedy także wpisu w Księdze Pamiątkowej Muzeum, który jednak nie został włączony do ekspozycji.

Dary zaprezentował gościom dyrektor muzeum, ks. dr Jacek Pietruszka. Przedstawiając eksponaty podkreślił, że papież senior osobiście odpowiedział na skierowaną do niego prośbę o udostępnienie pamiątek związanych ze świętym Janem Pawłem II. W liście przesłanym do dyrektora Muzeum napisał, że swoimi darami ma nadzieję sprawić radość odwiedzającym i pogłębić ich miłość do Jana Pawła II oraz Kościoła. Wyraził też przekonanie, że pamiątki będą ukazywały wielkość i dobroć Jana Pawła II.

Wśród gości wernisażu byli poseł na Sejm RP, prof. Józef Brynkus, starosta powiatu wadowickiego Bartosz Kaliński oraz Janina Turek, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, do którego – gdy było jeszcze Państwowym Gimnazjum i Liceum – uczęszczał Karol Wojtyła.

– Dary papieża Benedykta XVI to bardzo cenne eksponaty, przypominające jego wieloletnią współpracę z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, ale także ich osobistą przyjaźń i więź – powiedział poseł prof. Józef Brynkus. – Wzbogacenie ekspozycji wadowickiego Muzeum na pewno ucieszy nie tylko pracowników placówki, ale także zwiedzających – podkreślił.

Dary Benedykta XVI umieszczone zostały w rotundzie na najwyższej kondygnacji Muzeum, gdzie prezentowana jest replika watykańskich Drzwi Świętych oraz fragmenty wszystkich czternastu encyklik Świętego Jana Pawła II. Będą tam eksponowane do końca wakacji.

MiC

Zdjęcia Robert Szkutnik.