Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Tomasz Trzciński dotarł do serc koncertem „Co Mu w duszy grało” dla Św. Jana Pawła II

Tomasz Trzciński dotarł do serc koncertem „Co Mu w duszy grało” dla Św. Jana Pawła II

„Koncert w Wadowicach to dla mnie największa radość. Już trzy lata temu, podczas kanonizacji Jana Pawła II, gdy wykonałem go po raz pierwszy, pomyślałem, że najlepszym miejscem dla jego powtórzenia byłyby Wadowice, tak bliskie papieżowi” – tak sam artysta opisał to niezwykłe wydarzenie muzyczne i kulturalne, które zrobiło ogromne wrażenie i zostanie na długo w pamięci każdego z widzów.

Mistrz fortepianu pochodzący ze Szczecina, na co dzień mieszka i tworzy w Moguncji w Niemczech. Jest nie tylko wielokrotnie nagradzanym pianistą, ale i kompozytorem i dyrygentem zakochanym w jazzie oraz w  polskiej muzyce ludowej, szczególnie z regionu Podhala.

8 lipca 2017 roku w Kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach mieliśmy przyjemność wysłuchania koncertu fortepianowego: Co Mu w Duszy grało, który stanowi serię obrazów muzycznych do najsłynniejszych wypowiedzi papieża Jana Pawła II.

Koncert był tym bardziej ciekawy, że oprócz samej muzyki, przed każdym utworem mogliśmy usłyszeć oryginalne nagrania z wiekopomnych wystąpień papieża Polaka i przez to jeszcze lepiej zrozumieć przesłanie, płynące z jego wypowiedzi. To przedsięwzięcie stanowiło, więc  nie tylko lekcje pod kątem religijnym, ale i patriotycznym. Tak, jak słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”, będące mottem pierwszej części koncertu. Słowa te, jak wiemy, były nie tylko wezwaniem duchowym i religijnym dla Polaków, ale stały się początkiem wielkich zmian w Polsce, zmian, które doprowadziły w końcu do obalenia systemu komunistycznego.

Pod względem muzycznym, występ Tomasza Trzcińskiego można opisać jako  połączenie motywów polskiej tradycji sakralnej i ludowej, szczególnie ulubionych przez papieża pieśni góralskich i słynnej Barki. Dźwięki fortepianu odbijające się echem po świątyni, w połączeniu z dźwiękami gongu  dzwonków kościelnych tworzyły niezwykły klimat, skłaniały do refleksji. Pianista, jak sam podkreślił chciał poprzez swój koncert pokazać że słowa i myśl Jana Pawła II są naszym dziedzictwem o który powinniśmy dbać, aby przetrwał następne tysiąc lat.

Koncert: Co mu w Duszy grało jest początkiem cyklu wydarzeń kulturalnych Bóg i Ojczyzna w Wadowicach, upamiętniających przypadającą w 2018 r. setną rocznicę odzyskania niepodległości i czterdziestolecie wyboru Karola Wojtyły na Piotrowy Tron w październiku 1978 r.

Przypomnienie tak doniosłych wydarzeń nie może zamknąć się w jednym dniu, a ich wspomnienie powinno towarzyszyć nam znacznie dłużej, pozostawiać ślad w sercach, świadomości i pamięci – stwierdził poseł Brynkus i zapowiedział, że  w późniejszych latach planowane są kolejne wydarzenia kulturalno-patriotyczne związane z różnymi aspektami naszej najnowszej historii, które będą realizowane aż do 2020 r., gdy przypadnie 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II oraz 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

Opublikowała: Julia Zasada – wolontariuszka Biura Poselskiego dr hab. Józefa Brynkusa

Inne artykuły na ten temat można znaleźć także w mediach.

Portal: wadowice24.pl

Portal: onet.pl

Portal: dzieje.pl

Portal: Radio Kraków

Poland.us