Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Koncert Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie

Koncert Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie

Od osiemnastu lat, 18. maja w rocznicę urodzin Karola Wojtyły strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski przyjeżdżali do Wadowic na wielki koncert „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie”. Jednak po wycofaniu się Burmistrza Wadowic w 2016 roku z dofinansowania tej imprezy koncert odbywa się w okrojonym składzie. Warto podkreślić, że organizatorem koncertu tradycyjnie była Fundacja OSP Chocznia.

W tym roku koncert na szczęście powrócił na wadowicki rynek. Orkiestrom z OSP Klecza, OSP Chocznia i gościnnie OSP Łącko towarzyszyli znakomici soliści  Mieczysław Błaszczyk (tenor), Iwona Gałysa (sopran), Marcin Wnęk, Małgorzata Stanita-Duda oraz Anna Gromala. Przed występem odbyło się powitanie gości a także przemówienia okolicznościowe i odczytano list gratulacyjny jaki skierowałem do Organizatorów, Wykonawców i Uczestników koncertu „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II  w hołdzie” z okazji 97. urodzin Świętego Jana Pawła II – Patrona Wadowic.

Soliści i orkiestry, którymi dyrygował ppłk dr hab. Stanisław Strączek, długoletni naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza wykonali 19 utworów: hymn strażacki Rycerze Floriana, Abba Ojcze, Marsz, Marsz Polonia, Póki Polska żyje w nas, Serce w plecaku, African symphone, To nie ja byłam Ewa, New York, Dziwny jest ten świat, Happy hour, You Rise Me Up, Góralu czy ci nie żal, The Olympic Spirit, Swing ’94, Halleluyah, Moje miasto Wadowice, Amigos Para Sempre, Barka oraz Radetzky.

Koncert objął honorowym patronatem Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski, który także skierował list okolicznościowy do organizatorów i wykonawców.

Pełna treść listu posła dr hab. Józefa Brynkusa odczytanego przez Prezesa Zarządu Powiatowego oddziału ZOSP RP w Wadowicach Mariana Sołtysiewicza.

Tradycyjny koncert, przygotowywany niegdyś w darze, a od 2005 roku w hołdzie Janowi Pawłowi II, dzisiaj Świętemu i Patronowi Wadowic, stał się ważnym elementem oraz wyróżnikiem Święta Miasta, przypadającego 18 maja, w dniu urodzin Najznamienitszego Wadowiczanina. Serdecznie dziękuję Państwu za zaproszenie na to wspaniałe wydarzenie. Niestety, z powodu obowiązków parlamentarnych nie mogę uczestniczyć bezpośrednio w tej naszej wspólnej radości, ale zapewniam, że duchem i sercem pozostaję z wszystkimi, którzy do tej wspaniałej wadowickiej tradycji się przyczynili i ją kultywują.

Wadowicki koncert ma już osiemnaście lat. W wymiarze człowieka jest to już pełnoletniość, czyli dojrzałość. Ale przecież ten koncert od zawsze był wydarzeniem dojrzałym – artystycznie i społecznie – integrującym i inspirującym, kształtującym środowisko oraz pokazującym jego stosunek do najważniejszych wartości. Wydarzeniem kulturalnym, ale przede wszystkim duchowym.

Strażacy i wszyscy wykonawcy dawali w ten sposób świadectwo, grali z głębi serca, bo grali swojemu najbliższemu bratu, sąsiadowi, przyjacielowi, rodakowi – Świętemu jak najbardziej naszych czasów. I czynią to nadal, wierni Jego pamięci i wdzięczni za wszystkie dary, które dzięki Świętemu Janowi Pawłowi II, Jego osobie i posłudze, otrzymał świat, nasza Ojczyzna i nasze Papieskie Miasto.

Szczególną wdzięczność pragnę wyrazić strażakom za utrzymanie tej wspaniałej tradycji koncertów, przypominających całemu światu, że Wadowice to Miasto Świętego Jana Pawła II. Bądźmy dumni z naszego Patrona, pamiętajmy o Jego nauczaniu i starajmy się realizować je w naszym życiu.

dr hab. Józef Brynkus
Poseł na Sejm RP

Relacja filmowa z koncertu i fot. Marcin Guzik, redaktor naczelny portalu Wadowiceonline.pl


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa